Skip to main content

Cross trenažer – Kettler Cross P

Všichni, kdo mě znají ví, že jsem ten, co se „motá kolem počítačů“, tj. sedím celý den v kanclu u počítače. To se chce nechce muselo jednoho krásného dne projevit. Za ten rok, co jsem zaměstnán v Ova!!!Cloud jsem příšerně zlenivěl. Cukr mi stoupnul. Váha šla nahoru. Cítil jsem se pořád unavený. Málem to došlo do stavu, kdy jsem i do 2. patra, kde mám kancelář, jezdil výtahem. Děs. Začal jsem tedy uvažovat nad řešením. Padaly návrhy na plavání, jednou dvakrát týdně, veslovací trenažeř, cyklotrenažér, apod.

Naštěstí máme fajn souseda. Jako bývalý majitel posilovny a vyškolený trenér mi poradil, abych se poohlédl po Orbitreku – zažitý terminus-technikus pro cross trenažéry. Pokud to nikomu nic neříká, je to jakési „šlapadlo s rukojeťmi“. Hledání jsem začal nejdříve u originálu Orbitrek, který nabízí TV products.  Velice rychle jsem zjistil, že hodně limitující bude hmotnost. Ať už jdete do jakéhokoli sportu, hledáte na internetu, většina zařízení je omezena hmotností do 100 kg. Výjimečně naleznete nějaké, které je do 110 kg. Samozřejmě existují i takové, které jsou na vyšší hmotnost, ale ty jsou zase zařazeny do profesionálních kategorií. S mými 126 jsem se těžko mohl ohlížet právě po těch základních levných modelech.

Na začátku jsem měl představu (jako vždycky) za málo peněz, hodně muziky. Původní představa byla 3 maximálně 4 tisíce. Ta záhy vzala za své a cena šla na 6 tisíc. Našel jsem zařízení, které splňovalo mé představy a bylo dokonce pro mou váhu. Bohužel to byly představy nezkušeného. Ale to jsem věděl, proto jsem hledal prodejnu, kde by mi poradili. Našel jsem – Team sport Havířov.

Když se pro něco nadchnu, jdu po tom. Proto jsem se hned druhý den vydal do Havířova rozhodnut koupit. V prodejně mě překvapil přístup. Prodejna zavalena horskými, trekovými i silničními koly. Průchod prodejnou tak na jednu osobu, jak bylo narváno zbožím. Okamžitě se mě ujmul majitel a začal vysvětlovat. Vybraný trenažer sice skladem neměl, jen na objednávku, ale zavedl mě do skladu (opětně až po strop narvaný), kde měl na ukázku nějaký trenažer, aby mluvil k věci. Přitom mi vysvětlil všechny záludnosti a pro mou váhu doporučil model jiné značky. Ten byl ovšem dvakrát dražší, ale nenutil mi ho a protože viděl můj zájem, nabídl mi dokonce slevu 1000,- Kč. Uau, tohle se mi ještě nestalo. Samozřejmě krom přístupu k zákazníkovi, firma poskytuje zdarma dovoz (zdarma až do Ostravy) a montáž. Nebylo nad čím váhat. Rozhodnuto, objednávám Kettler CROSS P (pro zájemce bližší informace o trenažéru najdete pod odkazem). Do budoucna vím, že pokud budu potřebovat kolo, určitě jedu opětně do Team Sportu.
[responsive]

kettler cross p - 1

[/responsive]
Protože jsem nedočkavec a Markvartovice jsou dál než Ostrava, o několik dní později jsem si jel pro bednu s trenažerem. Montáž podle návodu nebyl problém, vše jsem nasadil, zašrouboval, a jal se cvičit. Bohužel chyba. Po chvíli cvičení začal trenažer vrzat. Takže ukončit cvičení, odšroubovat plastové kryty, dotáhnout a pokračovat. Nic příjemného. Krytky jsem už nechal dole, vrzání se totiž objevovalo při každém cvičení. Než si to všechno sedlo, uběhl měsíc. Nyní už jsou krytky zpět a sem tam dotáhnu jen hlavní tyč, na které drží rukojeti. Ta naštěstí nemá kryt přišroubovaný.

Vrátím se ale ke cvičení. V manuálu jsou všeobecné rady, navíc jsem vše pře začátkem probral se sousedem. Přece jen jsem odpůrcem posilovny, nějak je mi to nesympatické, takže zásady cvičení byly pro mě velká neznámá. Pro můj věk je důležitá hodnota 140, což je hodnota tepové frekvence, kterou bych neměl při cvičení překročit. Do ní se totiž spalují tuky, nad tuto hodnotu se pak už spaluje svalová hmota.

První týden to byl boj. Tepová frekvence lítala nahoru dolů. Vydržet doporučených 40 minut byl problém. Cvičení ale není náročné, u trenažéru se totiž dá zátěž nastavit ve 12 stupních, ale tělo nezvyklé takovým pohybům se brání. Naštěstí však mysl měla navrch a tak jsem cvičil. Navíc nade mnou visel pomyslný Damoklův meč, o měsíc později jsme měli jet do Tater, kde někdo musel nosit malého Vašíka.

Už po týdnu se situace začala obracet, tepová frekvence uklidňovat. Nebylo potřeba ji neustále sledovat a spíš si cvičení užívat. Navíc po cvičení jsem se cítil naprosto perfektně. Do Tater jsem odjížděl rozhýbaný a musím říct, že po celou dobu jsem neměl sebemenší problém. Až jsem čučel, že jsem se v kopcích nezadýchával.

Dnes, necelé 2 měsíce po koupení, už cvičím bez problémů naplno 40 minut bez pauzy. Dole jsou 2 kila (na začátku cvičení jde váha po několika dnech kapku nahoru, roste svalová hmota). Není to moc, ale díky dovolené jsem 2 týdny na trenažéru necvičil. Musím říct, že tohle byl v poslední době můj nejlepší kup a doporučil bych ho každému, kdo je v podobné situaci.


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

5 thoughts to “Cross trenažer – Kettler Cross P”

  1. No už to je půl roku od napsání tohoto článku. Jak to vypadá teď? Je ze stroje věšák na prádlo, nebo jsi to ustál a alespoň v menší permanenci stroj používáš?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *