Skip to main content

Bezinkový likér

Je čas sklízení úrody na zahradě, ale také toho, co nám nabízí příroda. Jedním z mála jsou bezinky. Jsou krásně černé a to je nejvyšší čas na to, abychom z těchto kuliček vykouzlili nějakou dobrotu. Tento recept jsme kdysi dělávali, když jsem byla malá. Pak ale přišel v zapomění a letos, když dělám šťávu ze všeho možného ovoce, tak jsem na tento recept vzpoměla. S mamkou jsme vytáhli starý časopis, kde je spousty dobrých receptů, našli jsme na bezinkový likér a šlo se na to.

Suroviny:

  • 2 kg bezinek
  • 1 l vody
  • 1 kg cukru
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 2 dl instantní kávy
  • 1/2 l rumu

Postup:

Bezinky opláchneme a dáme do odšťavňovače nebo kdo má lis na bobuloviny, tak jako já, tak má šťávu hned vymačkanou. Můžeme také dát do hrnce, přidat vodu, rozvařit a následně přepasírovat (takto to je uvedeno v původním receptu). K získané šťávě přidáme vodu, cukr a zahřejeme na 7-10min. Poté přilijeme kávu. Kdo nemá instantní tak jako my (kde by se taky u nás tato „káva“ vzala, že?), může udělat kávu překapávanou nebo ve French pressu a nebo klasickou tureckou kávu a přes plátno jí přecedit.

Šťávu necháme vychladit a poté přilijeme rum. Následně stačí dát do sklenic, které uchováme v chladnu a temnu. Já jsem vše dělala z dvojnásobného množství.

Tento likér si můžeme dát do čaje při chladném počasí nebo v zimě. Také je úžasný na zmrzlinových pohárech, kdy stačí polít 1 lžící zmrzlinu a celé to dostane vynikající chuť.

 

 


Lída

Chemik, toho času na mateřské dovolené s dvěmi caparty - Tomáškem (5 let) a Vašíkem (2 roky).

One thought to “Bezinkový likér”

  1. Připomíná mi to babičku, ta ho kdysi také dělávala a kupodivu je to celkem dobré. Ještě je vynikající vychytávkou bezinkový ocet (je i hodně léčivý!).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *