Skip to main content

Chutná Vám cheesecake? Udělejte si ho doma

Nedávno, cca 2 měsíce zpět, jsem si v jedné kavárně dal ke kávě cheesecake. Byla to pořádná laskomina. Málem bych ovšem na něj zapomněl, když tu o něm kolega z práce začal básnit. Trošku jsem googlil a našel recept. Nedalo mi to a hned po příchodu z práce jsem jej musel vyzkoušet – s Lídou jsme se dali do toho.

Až následně jsem více googlil a zjistil, že recept má dost přísná pravidla pro přípravu, chuť i výsledný vzhled. Například není možné, aby prostředek byl propadlý, aby zhědnul, nebo aby popraskal. Tím, že jsme se to moc neřešili, a hlavně měli štěstí na recept, se cheesecake povedl a chutnal báječně. Ale pojďme na recept.

Suroviny:

 • 150 g světlých máslových sušenek *,
 • 100 g másla,
 • 900 g sýru „cream cheese“ **,
 • 6 vajec,
 • 200 ml 40% smetany ke šlehání,
 • 200 ml 30% zakysané smetany ***,
 • 150 g cukru krupice,
 • 2 lžíce hladké mouky,
 • 1 větší citron,
 • 1 lžíci vanilkového extraktu ****,
 • ovoce na polevu.

Jelikož se jedná o americký recept a nebylo tedy možno sehnat suroviny originální, použili jsme některé náhražky.
* – použili jsme světlé BEBE sušenky
** – základní surovina, údajně lze v obchodě sehnat, já ji ovšem nikde neviděl a to mám o sýrech docela povědomí. Použili jsme „naši“ českou Lučinu. Ale dá se použít jemný tučný tvaroh, riccota
*** – další problém, 30% zakysanou smetanu jsem nenašel, použili jsme tedy 15%
**** – vanilkový extrakt při mé rychlé návštěvě nebyl, použili jsme cukr, ale již vím kde si jej objednat.

Postup:

Úplně jako první rozdrtíme sušenky malým ručním mixérem. Samozřejmě je možné techniku prozatím vynechat a použít například mikrotenový sáček a paličku na maso, nebo pěst. Rozpustíme máslo. Vychladlé máslo smícháme se sušenkami. Tuto směs dáme na dno dortové formy o průměru 24 cm vyložené pečícím papírem. Směs pečlivě v rovnoměrné vrstvě udusáme. Je vhodné použít ploché dno skleničky. Formu s těstem vložíme na 15 minut kvůli ztuhnutí do ledničky. Mezitím se pustíme do krému. Tady již doporučuji použít techniku, tj. domácí robot. Do mísy nejprve dáme sýr, který šleháme na nejnižší otáčky. Je potřeba nezapomenout při šlehání na okraje nádoby. Na nich se totiž drží suroviny, které tak zůstanou nepromíchány. Postupně přidáváme celá vejce, obě smetany, cukr, mouku, šťávu z jednoho citrónu a vanilkový extrakt (cukr). Mezi jednotlivými surovinami vždy dobře promíchejte. Výsledný krém musí být dokonale hladký.
Nyní už přijde na řadu forma – vymažeme její okraje a krém do ní nalejeme. Necháme 5 minut odpočívat. V tomto bodě jde o případné bublinky vzduchu, které se do krému mohly dostat. Takto mají šanci dostat se ven. Troubu předehřejeme na 220°C (nepoužíváme horký vzduch). Na dno trouby vložíme kastrůlek s vodou. Pečeme 15 minut. Následně stáhneme na 140°C a pečeme 70 minut. Dalších minimálně 60 minut necháme ve vypnuté troubě. Po celou dobu pečení i následně po troubu NEOTEVÍRÁME – při pečení by se cheesecake propadnout a po upečení by se mohl propadnout. Cheesecake vytáhneme z trouby a po vychladnutí dáme do lednice na ztuhnutí.
Jednotlivé kousky cheesecaku je možno před podáváním polít horkým ovocem – maliny, ostružiny, jahody, či tím, co máte právě na zahradě.

Zdroj:

Inspirace a další zdroje o cheesecake:

 


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *