Skip to main content

Cuketka a uzeniny Váňa

Včera jsem na Twitteru u pana Cuketky zaznamenal twit o uzenářství Váňa v Ostravě a jejich debrecínce. Nestává se totiž bohužel moc často, aby i Ostrava měla něco exkluzivního, proto jsem zbystřil. Dnes mi to nedalo a jel jsem se na ten doporučený zázrak podívat. A hned v úvodu musím říct, že jsem neprohloupil.

Po práci jsem se vydal na adresu Na Drahách 18, kde má uzenářství prodejničku. Místo jsem znal, tak jsem ani nebloudil. Jako puberťák jsem totiž na kole křižoval jak starý Zábřeh, tak i nový. V práci jsem si říkal, uzenářství má reklamu, buď nic nebude nebo bude fronta – přece jen internet je mocný nástroj a stránky cuketka.cz a scuku jsou hojně navštěvovány. Jaké bylo moje překvapení, že bylo prázdno a „měli“ 🙂

Prodejna je spíše místními potravinami, kde místní najdou základní potraviny, maso, uzeniny, ovoce, zeleninu a základní hygienické potřeby. Řekl bych, aniž by je chtěl nějak hanět, taková prodejna Jednoty na vesnici. Jelikož jsem byl v obchodě sám, mohl jsem si s paní prodavačkou popovídat. Ochotně mi představila jejich výrobky. Krom debrecínky nabízejí i špek, škvarky, uzené, párky a další. Poprvé v životě jsem viděl párky, které měly 70% vepřového masa, 27% tuku (pro šťoury, samozřejmě maso má tuk a to je ten tuk) a zbytek pouze koření a voda. Jsem zvědav jak budou chutnat. Krom párečků jsem samozřejmě koupil i vychvalovanou debrecínku a uzené. Vše mi bylo nakrájeno na tenké plátky, dokonce s ochutnávkou – prý abych nekupovat zajíce v pytli. Cena nebyla nijak rozdílná např. od Globusu – korunový rozdíl nepočítám, navíc mám pocit, že toto uzenářství bylo levnější. Přiznám se, že na cenu jsem se moc nedíval, protože to uzené i debrecínka se na mě jen smálo. Zaplatil jsem a těšil se domů. Při nákupu jsem si připadal jako ten tlouštík na samotě u lesa, když udil ty „štangle vuřtu“.

Večer jsme s Lídou vytáhli čerstvý chleba (bohužel z obchodu, ale my se dopracujem), čerstvé domácí máslo a debrecínku. Řeknu vám, že něco tak úžasného jsme už dlouho nejedli. Ta chuť. To se snad ani nedá popsat a kdo nezkusil nepochopí. Myslím, že tohle uzenářství, pokud se nezkazí, může se mnou počítat jako se stálým zákazníkem. Mám to sice dál, ale co už? Nebudu se přece krmit nějakými blafy.

 


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *