Skip to main content

Recept: Domácí paštika

Internet je plný řečí o tom, co všechno se dává, nebo spíše nedává, do paštik. Co jsou schopni výrobci do paštiky pomlít, čím to nastavují, atd. Koneckonců se tomu ani moc nedivím, stačí se podívat na nás, jako zákazníky, co všechno jsme schopni koupit: „Máňo, jé koukej, oni maji v Kaufu paštiku za 3 kačky, vemem karton…“ Naiva by si myslel, že jim super/hyper market dá něco za levný peníz. Bohužel tak to není, výrobce je prodejcem tlačen (a nechá se, protože chce prodat) do levné ceny, tak aby prodejce měl na takové akci stále nějakou marži. Jednoduchou matematikou si určitě vypočtete, že pořádnou paštiku ani náhodou nejsou výrobci schopni vyrobit. A protože takovou akci má jeden prodejce, druhý ho za chvíli napodobí. Přidá se třetí, čtvrtý. Ten první se mezitím vrátí na původní cenu, jenže jinde je akce a tak musí jít s cenou trošku dolů, aby prodal. A zase tlačí na výrobce. Nakonec se konzerva paštiky ustálí na nějaké ceně a podle této ceny je vyráběna. Máte pocit, že za uměle vytvořenou cenu, dostanete výrobek, kterému se dá říkat paštika? Ani náhodou. Dneska už, díky tomu, pomalu nevíme, jak taková paštika má chutnat.

Rozhodl jsem se tedy, že si paštiku vyzkouším doma. Před nedávnem se mi náhodou dostal do ruky jeden recept od pana Vaňka – kuřecí játrová paštika. Schválně jsem slovo kuřecí nedával do nadpisu, protože díky výše napsanému, patří právě kuřecí paštika k tomu nejhoršímu, co si můžete představit, koupit. Z části ze zvědavosti a zčásti z obavy, že jiné suroviny nebudou tak dostupné, jako právě kuřecí jsem to vyzkoušel. A dopředu, ještě než přestanete díky slovu kuřecí číst, říkám, že jsem nic tak vynikajícího z paštik nejedl. Tuto paštiku vřele doporučuji naprosto všem.

Suroviny

  • 200 g vepřového masa
  • 650 g kuřecích jater
  • 200 g anglické slaniny
  • 200 g špeku
  • 2 červené cibule
  • 6 stroužků česneku
  • 250 g másla
  • 200 g kachního sádla
  • sůl
  • celý pepř
  • špetka cukru
  • bobkový list
  • nové koření
  • 300 ml portského
  • 2 snítky čerstvého tymiánu
  • anglická slanina na vyložení formy

Veškeré masité suroviny doporučuji koupit u řezníka. Jednak je budou mít a jednak budou klidně i o 2/3 levnější. Jelikož bydlíme kousek od Ostravy, vydal jsem se řezníka(ů) v centru města. Svůj nákup jsem začal v řeznictví u katedrály (roh ulic Poštovní a Čs. legií), kde jsem koupil takřka vše. Například kuřecí játra zde měli za 48 Kč/kg. Globus má stejné množství o 30 Kč dráž. Stejně tak vepřové maso (čisté netučné, prvotřídní kvality) za 85, srovnejte to zase s Globusem, který se nás snaží přesvědčit o nezkaženém ostrůvku, bohužel si za ten ostrůvek musíte připlatit (tím nechci Globus nějak hanit, jen zrovna maso a uzeniny raději nakoupím jinde, levněji a o kvalitě stejné, nebo lepší). Jediné, co neměli, bylo kachní sádlo. Oběhl jsem ještě pár řeznictví, abych zjistil, že s kachním sádlem bude problém. Nakonec jsem sehnal husí (říkal jsem si, pták jako pták).

Celkem jsem oběhl 4 řeznictví. První jsem zmiňoval, druhé bylo Krásno na Zámecké ulici – ceny jak v Globusu, pusto prázdno, nikde žádný zákazník, ani prodavačka, nakonec se přece jen jedna objevila a když jsem se zeptal na kachní sádlo, koukala na mě jak z patra, jako by tohle slyšela poprvé (odbornice…). Další byla prodejna Martina – sádlo mívají, jen jsem měl zrovna smůlu. Poslední řeznictví bylo na Kuřím rynku – Těšínské jatky, které sice vypadá jako za bolševika, ale zase měli a měli i zákazníky, což o něčem vypovídá.

S ostatníma surovina nebyl problém. Snad jen zdůrazním, že čínský česnek opravdu ne. To tam raději nedávejte žádný. Portské víno můžete vyměnit za kvalitní suché červené. Což byl i náš případ, omylem jsem totiž koupil něco jiného.

Postup

Z kuřecích jater odstraníme veškeré blány, tučné části, případně žluč, která by se mohla vyskytnout a pokrájíme na kousky. Vepřové maso pomeleme – maso si vždy na robotu melu sám. Jednak si jej pomelu na hrubost jakou potřebuji a jednak vím, co za maso melu. Anglickou i špek pokrájíme na kostičky. Nahrubo nakrájíme cibuli a připravíme česnek. Do větší pánve dáme veškeré sádlo, které se nad ohněm velice rychle roztopí. Do rozžhaveného sádla přidáme nejprve mleté maso, které krátce osmahneme. Pak přidáme játra. Jakmile jsou osmahnuté přidáme anglickou, špek, červenou cibuli, rozmačkaný česnek, větší špetku soli, opepříme (namlel jsem čerstvý pepř). Dále přidáme 1 bobkový list, 5 kuliček nového koření a drhnutý tymián ze dvou snítek. Nakonec zalijeme portským a asi 1 lžičku cukru.

Směs za míchání dusíme až do změknutí. Játra společně s vepřovým jsou hotové za chvíli. Já však všechno nechal o chvíli déle provařit. Směs necháme trošku vychladnout a pak vše pomeleme. S našim robotem, to šlo velmi lehce. Co se týče jemnosti mletí, je to zcela jedno, protože  výsledek budete nakonec ještě mixovat.

Směs dáme do lednice a necháme pořádně vychladit. Klidně do druhého dne. V této fázi je již směs k jídlu, nádherně voní a velice těžko se jí odolává. Paštika je ovšem velice jemná masová směs a proto je potřeba ji dodělat. Opět přišel na řadu robot. Tentokrát jsem museli k rodičům, protože ten náš nemá food procesor s řezacími noži. Má jen mixér, který je ovšem vhodný spíše na mixování tekutin. Společně se směsí do robota přidáme změklé máslo nakrájené na kousky. Celou směs rozmixujeme.

Nyní již přichází na řadu forma. Já použil formu zvanou srnčí hřbet. Formu vyložíme anglickou slaninou, místo vedle místečka tak, aby se boky lehce překrývali. Pokud byste měli formu menší, je dobré nechat slaninu přečuhovat přes okraj a jakmile formu naplníte směsí, paštiku slaninou uzavřít. Pokud použijete velkou formu jako my, budete muset vrch ještě slaninou zakrýt. Poslední krok, který je potřeba udělat, je několikrát formou silněji uhodit o desku stolu. Z paštiky tak unikne vzduch a výsledek tak bude kompaktnější. Formu vložíme do lednice pro pořádné vychlazení.

Závěr

Jak jsem psal na začátku, výsledek  vysoce předčil mé očekávání. Už během přípravy se celé rodině sbíhaly sliny. Tomášek chtěl neustále uždibovat a pochvaloval si tu dobrotu. Na téhle paštice je vidět, že když se něco dělá pořádně, výsledek stojí za to. Celkem jsem získali něco kolem 1500 g kvalitní domácí kuřecí paštiky.

Add náklady (přepočet na požadované množství):

  • játra jsem zmiňoval – 32 Kč,
  • vepřové maso – 17 Kč
  • anglická slanina – 45 Kč
  • špek – 30 Kč
  • máslo – 20 Kč
  • kachní husí sádlo – 28 Kč
  • portské červené víno – 32 Kč
  • ostatní položky celkově odhadem – 10 Kč

Celkem: 214 Kč za 1,5 kg kvalitní paštiky, tj. cca 142 Kč/kg

100 g „kvalitní“ paštiky Hamé koupíte za 15-20 korun a teď mi řekněte, co je lepší?  Konzerva (konzervu úplně nezatracuji, na výlety atd, je nedostižná) nebo kvalita bez éček a jiných duperel typu sója, arašídy a kdoví co čeho ještě. Jasná volba.

Aktualizováno: Náhodou jsem objevil stránky s upozorněním na nebezpečené, nevhodné, či jinak závadné potraviny. Objevil se tam i Globus – ostrov kvality: http://www.potravinynapranyri.cz/Search.aspx?ext=y&sentname=Globus+%C4%8CR%2c+k.s.&lang=cs&archive=actual&listtype=tiles&page=1

Domácí paštika


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

3 thoughts to “Recept: Domácí paštika”

  1. Děkuji za recept na kvalitní potravinu. Těmi se zabýváme i na našem webu a máme tam několik receptů, které by vás mohli zajímat.
    Držím palec při šíření tak potřebné osvěty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *