Skip to main content

Gulášová polévka v kotlíku

Včera dorazila druhá součástka do sestavy na venkovní vaření. V pátek jsme si do Mallu zajeli pro venkovní ohniště – v podstatě takový malý satelit na nožičkách. Ale dá se v něm topit dřevem. No a včera přišla trojnožka s kotlíkem.

Sobota se blíží a s ním i vaření pravého kotlíkového maďarského guláše. Proto nám to nedalo, koupili narychlo mleté maso a dali se do gulášovky. Bylo hezky, tak proc ne.

Než ukážu recept na tu našu, vrátím se ještě ke kotlíku. Nejdřív jsem ho chtěl koupit u nás v maďarské prodejně (erli.cz), pak jsem ale jen tak bezcílně bloumal na internetu a našel firmu, která se specializuje na kotlíky a kotle. Upřímně jsem byl jak Alenka v říši divů – kotlíky na 1000+1 způsob. Několik velikostí, spoustu doplňků, atd. Co se mi líbilo, byl prodej sad – např. trojnožka, kotlík, poklička, naběračka…

Já vybral 10l smaltovaný kousek s trojnožkou, která má nahoře kliku, kterou se dá výška zavěšení regulovat. Při objednání jsem měl sice trošku strach, co to bude za materiál, zda to nebude ošizené, zda se nebude prohýbat, atd. S klidným svědomím ale můžu říct, že není. Trojnožka je z pořádného železa, nad ohništěm drží bez problémů, a nemyslím, že by v budoucnu byl nějaký problém.

Pojďme se podívat na polévku. Příprava není náročná, navíc do hodiny je polévka na stole.

Suroviny

IMGP7014

 • brambory (5ks)
 • mleté maso (30 dkg)
 • cibule (4 malé)
 • sádlo
 • mletá červená paprika – sladká
 • majoránka
 • sůl
 • pepř
 • česnek (4 stroužky)

V zárovce je uvedeno množství, které jsme použili včera my. Je však na každém, jak moc pikantní guláš chce.

Postup

V kotlíku necháme rozpálit sádlo, do něj přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, osmahneme. Následně přidáme maso a chvíli restujeme. Přidáme červenou papriku. Pokud použijete tu maďarskou, nebojte se jí dát více. Dobře promícháme a přidáme vodu. Brambory nakrájíme na kostky a přidáme do kotlíku. Osolíme. Nyní je čas na knížku nebo pokec s manželem/manželkou. Vaříme do změknutí brambor. Pak už zbývá jen dochutit majoránkou, solí, pepřem a česnekem.

Po celou dobu polévka nádherně voněla. Byl to úplně jiný zážitek, než z kuchyně. Kdo to zná z táborů, kempů, apod. nemusím vysvětlovat. Těm, kteří to neznají, mohu vřele doporučit. Je to skvělé.

IMGP7011


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

4 thoughts to “Gulášová polévka v kotlíku”

 1. vzhľadom k tomu, že na Slovensku je tradícia varenia kotlíkového guláša, nedá mi, aby som Vám nenapísala.
  V žiadnom prípade sa nepoužíva mleté maso, ale len nakrájané na kúsky. Potom sa aj guláš varí dlhšiu dobu a pri tom sa kecá.
  Iná ingrediencie v podstate v pohode, každý má svoj recept, ktorým sa chváli. Dáva sa napr. nastrúhaná koreňová zelenina, alebo paradajky, papriky a hlavne na záver majoránka. Tak nech je každý iný.
  Ten satelit okamžite objednávam, to Ste vychytal.
  mahul

 2. Mame stejny kotlik.jinak polevka musela byt fajnova ale dela jse vnem paradni burt gulas.ti poslu recept jestli chces?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *