Skip to main content

Jak na plotýnky

Před nedávnem jsem psal Kam kráčíš naše zdravotnictví. Je to už skoro 2 měsíce, co jsem z nemocnice venku, a posun v léčbě plotýnek je hodně velký. Jak to, co mi pomohlo? Čtěte dále.

O tom, že by mi snad pomohly rehabilitace nemůže být ani řeči. Nechci práci rehabilitačních pracovníků nijak shazovat, ale v tomhle případě mi nepomohli. Problém vidím v několika věcech:

  • nepoužívají (nesmějí používat) modernější metody. Např. Dornova metoda je pro řadu z nich sprosté slovo, další ji vůbec neznají a pro další zase vynikající metoda, která však není na seznamu a oni ji nesmějí používat. Takto je to i s dalšími metodami.
  • cvičení nemá přesnou skladbu a sílu. Během 3/4 hodinového cvičení vás fyzioterapeut protáhne a pak pod jeho dozorem nacvičujete cviky. Bohužel jejich síla a provádění je na Vás. Sice se dozvíte, že máte cvičit tak, aby to nebolelo, ale to je problém. Nikdy to správně neodhadnete.

Když jsem z nemocnice po 14 dnech odcházel, byl jsem ve stejném stavu jako na začátku. Hlavu plnou cviků a i když jsem poctivě cvičil, nic se nelepšilo.

Dornova metoda

Poslední mojí záchranou byla Dornova metoda – zjednodušeně mechanické srovnávání páteře. Tu jsem podstoupil poprvé koncem roku u paní Dunové z Havířova. Na Dornovku se specializuje už dlouhá léta a je v ní fakt dobrá. Na čas se záda zlepšila, ale protože jsem dál pravidelně necvičil, skočil jsem až na lécích a na rehabilitacích. Volal jsem jí. Bohužel termín mě moc nepotěšil – konec prázdnin (začátek května). Jak je dobrá, tak je vyhledávána. Bohužel pro mě. 🙁

Doporučila mi však pana Bílka z Ostravy. Bývalý závodní chodec se mě ujal velice rychle a ochotně – následující týden jsem už byl u něj. Nechci říkat, že jen na mě sáhl, bylo po bolestech, to v žádném případě, ale lidsky vysvětlil, co je za problém a co by mi mohlo pomoct. Co se mi líbilo, neřekl že mi tohle 100% pomůže. U lékaře jsem se maximálně dozvěděl pár odborných výrazů, ale to mi bylo k ničemu.

SM-Systém

Nejprve mi pomocí Dornovy metody srovnal záda a následně ukázal to, co mě drží takřka od bolesti. Ukázal mi SM-System. Vysvětlil, jak cvičit a čemu se vyhnout. SM-Systém je odborně řečeno spirální stabilizace páteře. Pomocí jednoduchých přesně daných cviků si člověk bez problémů zpevní vnitřní svaly, které jsou pro páteř důležité.

Pro SM-Systém potřebujete gumová lana a nějakou měkkou podložku pod kolena. Řada lidí, když lana vidí, si řekne, že stačí vzít gumicuky z auta… 🙂 Ano, cvičební lana jsou tomu podobná, ale liší se průměrem a jsou daleko pružnější. Navíc po několik týdnů je potřeba cvičit se sníženou zátěží a postupně ji zvyšovat. Originál lana jsou na to speciálně upravena a testována. Cvičit se dá opravdu kdekoli – doma, v práci, na výletě. Lana jsou lehce přenositelná, skladná.

Podložku je možné koupit originál, nebo využít nějakou náhražku. Já rovnou koupil originál a jsem za to rád, peníze se určitě vyplatily.

Po zásahu pana Bílka jsem byl schopen jít za týden do práce. Ze začátku jsem sice cvičil souběžně to, co mi doporučili na rehabilitaci a SM-Systém, ale to byla asi chyba. Vždy po cvičení z rehabilitací mi nebylo nijak valně. Takže jsem je pustil k vodě a začal cvičit pouze SM-Systém a to 3 denně.

Jak jsem psal, stačil týden, aby se můj stav rapidně zlepšil a já mohl nastoupit do práce. Čas, kdy jsem mohl nerušeně v sedě pracovat, se začal prodlužovat.

Nyní, když už cvičím 5 týden (v současnosti 2x denně, o víkendu občas zapomenu) na plnou zátěž, už pokroky nejsou tak razantní jako ze začátku, ale nepotřebuji žádné léky od bolesti a jsem v pohodě. Na to, že v podstatě od října jsem si zvykal na dennodenní bolesti vystřelující do pravé nohy a přestával už doufat v opak, je to obrovský pokrok a mé díky patří právě panu Bílkovi, ale také i paní Dunové.


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *