Skip to main content

Jak zabavit hudebně nadané dítě?

Má vaše dítě hudební vlohy a vy si s ním chcete hrát tak, abyste jeho vlastnosti dále rozvíjeli? Proč ne! Třeba právě u vás doma roste další hudební génius.

S výukou hry na hudební nástroj se začíná zpravidla od pěti let věku, kdy je dítě dostatečně fyzicky i psychicky rozvinuto. Pokud jste ale zpozorovali u vašeho potomka jisté hudební nadání ještě před touto věkovou hranicí a chtěli byste ho rozvíjet co nejdříve, můžete začít od hudebních hraček.

Hudební hračky vytvoří skvělý základ pro další hru na opravdové nástroje a otevře ratolesti dveře do kouzelného a léčivého světa muziky.

Vliv hudby a hudebních hraček na dítě

To, že hudba léčí a má doslova zázračný vliv na lidskou náladu, ví snad každý. Méně známá je ovšem informace, že hudba má pozitivní vliv už na dítě v maminčině bříšku. Dítě na ní reaguje zhruba od čtvrtého měsíce těhotenství a pozitivně na ní bude reagovat i po porodu. Je vědecky dokázáno, že hudba a rytmus příznivě ovlivňují činnost mozku, rozvíjí tvořivost, fantazii a rytmické cítění.

Fidli, fidli na housličky, bum bum na bubínek…

Dítě ovšem nemusí hudbu poslouchat jen pasivně, může se zapojit i aktivně a to hrou na hudební nástroje, respektive hudební hračky, které budou pro začátek jeho hvězdné dráhy bohatě stačit.

Hra s hudebními hračkami je pro dítě velice zábavná a také užitečná. Dítě při této hře bude rozvíjet hudební sluch, hudební paměť, tvořivost, smysl pro rytmus i humor.

Hudební hračky příznivě ovlivňují také zdraví dítěte, pořídíme-li mu dechový hudební nástroj, například flétničku či harmoniku, naučíme ho nenásilnou formou správně dýchat, procvičíme jeho bránici a zlepšíme jemnou motoriku prstíků.

Pro nejmenší děti můžeme vybrat jednoduché hudební hračky, úplně postačí třeba dřevěný bubínek nebo triangl. Tyto jednoduché nástroje totiž velice dobře poslouží k tomu, aby na nich začaly rozvíjet svůj smysl pro rytmus. S postupem času, jak bude dítě růst a jeho fyzické i psychické schopnosti se budou rozvíjet, můžeme přistoupit k nástrojům složitějším. Pořídit jim můžeme například pianko, které je navíc doplněno o světelné efekty a zvuky nejrůznějších zvířátek.

Malý hudebník tak bude nejen procvičovat své prstíky hrou na klávesy, ale bude se také učit rozpoznávat „řeč zvířat“. Výborné jsou i dechové hudební nástroje, které, jak už bylo výše uvedeno, napomáhají dítěti zlepšovat jeho dechové vlastnosti, rozšiřují plíce a posilují bránici. Nesmíme zapomenout také na dětskou kytaru, kdo ví, možná se právě z vašeho dítěte stane v budoucnosti druhý Saul Hudson.

Co na tom, že bude doma hlučno, hlavně když bude veselo!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *