Skip to main content

Recept – Jednoduché pralinky

Tenhle recept jsem našel čirou náhodou, když jsem hledal novinky mezi kuchyňskými roboty. Recept mě zaujal na první pohled fotografií. Ještě než jsem si přečetl nadpis nebo suroviny, říkal jsem si, že tohle musím vyzkoušet. Pak jsem přece jen na ně podíval a říkal si, to si někdo dělá srandu – brambory jako základ? No proč ne. Vyzkoušet se má všechno.

Suroviny

 • brambory 160 g
 • bílá čokoláda 100 g
 • hořká čokoláda 50 g
 • moučkový cukr 40 g
 • sůl špetka
 • rum 1 lžička
 • sušená švestka

Postup

Brambory uvaříme ve slupce do měkka. Necháme je vychladnout, oloupeme a na struhadle nastrouháme. Z celku oddělíme 120 g brambor a ty společně s 80 g bílé rozpuštěné čokolády, špetky soli a 30 g cukru smícháme. Směs nakonec vložíme do mixéru a necháme dokonale rozmixovat. Pokračujeme náplní – zbytek brambor smícháme s rozpuštěnou hořkou čokoládou (pouze 20 g, zbytek je na obalení pralinek), lžičkou rumu, nadrobno nakrájenou švestkou a 10 g cukru. Pokud nemáte švestku, je možno ji nahradit 3-4 rozinkami. Směs vložíme do mixéru a rozmixujeme. Obě směsi dáme do lednice vychladit. Ideálně přes noc.

Po vychlazení z lednice vytáhneme hnědou náplň a z ní uděláme kuličky. Z tohoto množství se dá bez problémů vyrobit až 16 kuliček. Kuličky se budou lepit, proto je důležité, je před dalším pokračováním, vložit na 15-20 minut do mrazáku. Potom je vytáhneme společně s bílým těstem a začneme náplň obalovat. Z tohoto kroku jsem původně měl trošku strach, ale není to nic těžkého. Chce to drobný grif – náplň držíme v jedné ruce a prstem druhé ruky ji mázneme bílým těstem. Jde to dobře, bílé těsto se samo přichytává na náplň. Takto se obalí celá náplň. Nezdržujeme se tvarováním do přesné koule a pokračujeme zbývajícími kuličkami. V případě, že bychom si hráli s každou kuličkou, hnědé těsto začne měknou a špatně se pak obaluje.
Následně si připravíme misku s vodou. Navlhčíme si ruce a začneme tvarovat všechny kuličky do koulí. Veškeré póry se díky vodě zatáhnou a koule se daleko lépe tvaruje. Výsledné koule už čekají jen na obalení v čokoládě. Než je obalíme, je nutno je vložit ještě na 15-20 minut do mrazáku.

Mezitím si připravíme zbytek hořké i bílé čokolády – obě zvlášť rozpustíme. Kuličky obalíme v hořké čokoládě a pokapeme bílou čokoládou. Pralinky jsou hotovy. Po ztuhnutí čokolády je možné je hned konzumovat. Skladujeme v chladu.

Rozpočet

 • brambory – cca 5 Kč/kg, tj. 1 Kč.
 • bílá čokoláda Orion – 18,50 Kč/100 g (akce Tesco)
 • hořká čokoláda Orion – 18,50 Kč/100 g (akce Tesco), tj. 9,25 Kč/50 g
 • cukr moučka – 26,90 Kč/kg, tj. 1,10 Kč/40 g
 • + halířové položky.

Součtem cca 30 Kč. 

jednoduche-pralinky-2


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

6 thoughts to “Recept – Jednoduché pralinky”

 1. No, to je zajímavé! A na fotce
  vypadají jak od opravdového mistra! …..Ale pracné………..

 2. Zaujimave. A ako chutia? Neni sú moc cítiť v tom tie zemiaky? Neviem si predstaviť tú chuť

 3. Zkoušela jsem, chutnají fakt dobře!!! Jen se mi nepovedla fáze obalení v čokoládě – škrob z brambor velmi brzy pronikl do rozehřáté čokolády, čímž čokoláda zhrudkovatěla a obalené kuličky nebyly pěkné. Přesto však i tak byly dobré 🙂 Díky za recept, Ivana.

 4. Dělala jsem je na Vánoce. Jsou úžasné a nikdo nevěřil, že jsou z brambor. Je dobré mít kuličky při tvoření průběžně v mrazáku 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *