Skip to main content

Recept: Náš domácí chleba

Je to již dávno, kdy se z naších domovů linuly nádherné vůně čerstvě upečeného chleba. Je to velká škoda! Příprava a pečení nezaberou mnoho času a ještě si stihnete udělat jiné věci, které potřebujete. Proč chodit do obchodu, kupovat si drahý chléb, který za tři dny buď je tvrdý nebo se na něm objeví plíseň a ani pořádně nevíte, které suroviny v něm jsou. Je to přitom tak jednoduché. A pevně věřím, že pokud si tento chléb doma vyzkoušíte, tak kupovaný bude doma jen ve chvíli, kde se ten váš sní a vy nemáte už upečený další.

Postupů a surovin na přípravu chleba jsem vyzkoušela několik, ale ten, který napíši, jsem vyzkoušela před 14 dny a je opravdu výtečný. Chutná celé rodině a dokonce jsem dostala pochvalu i od manžela a to potěší nejvíce.

Recept je z knihy pana Vaňka „Kouzlo kuchyně Čech a Moravy aneb dědictví našich babiček“. U chleba je pořád co zlepšovat – proto každé pečení je odlišné. Každý si může upéci chléb dle svého, já zde napíši jen něco málo, co jsem v tomto postupu pozměnila.

Suroviny:

(na 2 bochníky)

  • 600 g hladké pšeničné mouky
  • 400 g žitné chlebové mouky (je jedno zda dáte tmavou nebo světlou)
  • 25 ml octa
  • 25 g soli
  • 30 g droždí
  • 5 g celého kmínu
  • 700 ml vlažné vody

Postup:

Do mísy nalijeme vlažnou vodu (já jsem nedávala celých 700ml, ale jen 650ml) a přidáme ostatní suroviny. Promícháme vařečkou a dáme do robotu, kde necháme míchat 10 minut.

IMGP5115Vypracované těsto, které by mělo být hladké, přendáme na pomoučenou pracovní desku (mouku jsem použila žitnou a jen malé množství), přikryjeme utěrkou a necháme 30 minut odpočívat.

IMGP5117 IMGP5118

Po lehkém vykynutí těsto rozdělíme na dva díly a každý vypracujeme na bochánek. Takto připravené bochánky dáme do ošatky, vysypané žitnou moukou a necháme kynout 50 minut. Kdo nemá ošatky – tak jako já, použijeme mísu, do které dáme čistou utěrku, kterou posypeme moukou a vložíme bochánek. Bochánky se přemístí hladkou stranou dolů (spoje nahoru).

IMGP5121

Po vykynutí dáme bochánky na plech vysypaný troškou mouky. Přebytečnou mouku odstraníme, aby, když budeme chleba potírat vodou, se při pečení nepřilepil.

IMGP5123

Já dávám chleba na pečící papír a na plech ho přemístím tak, že plech dám na mísu a překlopím ho. Při prvním pokusu jsem chleba vyklápěla tak, že jsem si ho vyklopila na ruku a opatrně přendala. Chleba splasknul a už moc při pečení nevykynul.

Troubu nahřejte na max. a před vložením chleba do trouby, troubu vystříkejte vodou, dokud se nevytvoří oblak páry a chleba rychle vložte do trouby.  Při prvním pečení jsem to nechala přesně podle receptu na 3 minuty na max. a poté snížila teplotu na 180°C na 35-40 minut. Chleba byl upečený, ale byl moc světlý.

Při posledním pečení jsem teplotu na max. nechala 7 minut, poté jsem pekla ještě 30 minut na 180°C. Během pečení jsem 2x chleba potřela vodou. Po upečení chleba přendejte na mřízku a nechte ho zcela vychladnou, protože pokud by jste jej rozkrojili ještě teplý, zakalil by se.

IMGP5124

Moc všem přeji, aby domácí chleba zachutnal a aby jste se naučili dělat více domácích produktů a nekupovali produkty s chemií.


Lída

Chemik, toho času na mateřské dovolené s dvěmi caparty - Tomáškem (5 let) a Vašíkem (2 roky).

4 thoughts to “Recept: Náš domácí chleba”

  1. Super recept, stejně jako ostatní. Chleba se vždy povede naprosto na jedničku a už si našel místo v naší kuchyni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *