Skip to main content

Opečené smotky

Milujeme léto, milujeme grilování, milujeme děti. Proto jsem vymyslel, dobře měl jsem někde inspiraci, ale už jsem nedohledal kde, opékané (grilované) smotky. Co to je? Zjednodušeně kynuté těsto namotané na klacku a opečené na ohni. Příprava jednoduchá, zabaví se celá rodina nebo přátelé a chutná to naprosto všem.

No, nebudu vychvalovat do nebes, ukážeme si raději recept a fotky.

Suroviny:

  • 30 dkg polohrubé mouky
  • 20 dkg hladké mouky speciál
  • 12,5 dkg cukru krupice
  • 7,5 dkg Hery (másla)
  • 2,5 dkg sádla
  • 5 dkg droždí
  • 1 dkg soli
  • 3/4 l vlažného mléka
  • 2 žloutky

Postup

Celá akce má tři fáze – přípravnou, motací a opékací.

Jako první je přípravná fáze, kdy si před akcí připravíme těsto. Nejprve zpracujeme žloutky, tuk, cukr, přidáme předpřipravené droždí (v troše vlažného mléka a cukru necháme vzejít) a přidáme mouky. Necháme zpracovat v robotu. Nebojte se těsto nechat v robotu déle. Někde jsem četl, že by správné hnětení mělo trvat až půl hodiny. Těsto necháme v teple vzejít.

Druhá fáze je již u ohně s přáteli. Stačí přinést klacky a těsto, vysvětlit postup. Garantuju vám, že se zapojí naprosto všichni. Zvlášť děti to mají rády. Klacky jsem zvolil klasické na grilování makrel. Jsou dostatečně dlouhé, pevné. Z těsta uždibneme kus, ze kterého v ruce vyválíme hada. Klacek je na jedné straně zašpičatěn, tj. na špičku těsto napíchneme a následně okolo klacku do spirály omotáme.  Druhá fáze je hotova.

Třetí fáze je opékací. Děti rády šťourají do ohně, takže když jim dáte klacek, aby si něco opekly, budou nadšené. Naše jsou sice ještě malé, takže dlouho nevydržely, ale s nadšením se do toho vrhly. Bohužel než jsem se stačil rozkoukat a vyfotit, opékali jsme už jen my dospělí. Ale to nevadí. I u toho jsme se dobře pobavili.

Následnou konzumaci už dokládají fotky. Opečené smotky se moc dlouho na stole neohřály – krásně se totiž uždibují a chutnají naprosto báječně.

Těsto je možné použít jakékoli kynuté. Nás napadlo někdy příště vyzkoušet klasické chlebové. Nebo taky zkusit před dopečením to stávající potřít vajíčkem a posypapat cukrem.


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *