Skip to main content

Proč Komerční banku už fakt ne?

Dneska jsem si připadal jak v reklamě Air Bank, bohužel klienta u Komerční banky. Nervy moje. Kdo to nezažije na vlastní kůži nepochopí. Ostatní tiše soucítí. Však čtěte dál, co ten pozlacený moloch provedl. Snad se pobavíte a třeba poučíte.

Původně jsme měli hypotéku u Lišky, která se v určitém okamžiku stala předraženou. Rozhodli jsme se hledat alternativu, tu jsme našli u komerčky, která v té době poskytovala „nejlepší podmínky“. Inu nechali jsme se zlákat. Čas plynul a začalo se ukazovat, že podmínky nejsou tak růžové, jak se zdálo: 

  • přístup a ovládání internetového bankovnictví tristní – nač potřebují certifikát, heslo a ještě ověření mobilem? Pokud pracujete na dvou a více počítačích, musíte mít buď certifikát neustále u sebe nebo si neškrtnete. A to nemluvím o ovládání a orientaci v jejich rozhraní.
  • značně nepřehledný „účet zdarma“ – provedli jste operaci, strhli se peníze, které na konci měsíce zase připsali. Občas jsem se díval a počítal, zda opravdu ano a vše. Ne vždy. Nikdy jsem nepochopil, co vrátili a co ne.  
  • jednání s bankou vždy na pobočce – přes telefon a další komunikační kanály takřka nulová šance – potřebujete jakékoli potvrzení, místo aby řekli, ok bude to  případně stát to a to, nebo je to zdarma, a tady to máte elektronicky poslané. Ne, musíte kvůli každé hlouposti na pobočku.
  • otevírací doba – souvisí značně s bodem předchozím. Pracujete do 5? Smolík, vezměte si dovolenou. 
  • atd. 

Tohle všechno bych možná skousl a hypotéku u nich během pár let doplatil. ALE… Došlo k rozvodu a s tím spojené vyrovnání. 

Abych dosáhl svých závazků a bývalou manželku vyplatil, potřeboval jsem současnou hypotéku navýšit. Moje první kroky vedly zákonitě do komerčky. Teda abych byl přesný, nejprve jsem volal, abych zjistil informace, zda je to možné a co to bude obnášet. Myslíte, že jsem po telefonu nějakou informaci získal? Ani omylem, domluvena schůzka a alou na pobočku. Čekal jsem, že se současná hypotéka bude dát bez problémů rozšířit a přitom přepsat jen na mě. Počítal jsem, že se samozřejmě zvednou úroky, podle nových tarifů. To, co jsem se dozvěděl mi však vyrazilo dech. 

Milý „kliente“ nejprve musíme zrušit hypotéku současnou a jelikož se jedná o předčasné splacení, musíš zaplatit sankce (z necelého půl míče a času to dělalo 35 tisíc). Následně zažádáme o novou hypotéku patřičně navýšenou za nové úroky. Je nutné ale vyhotovit nový odhad nemovitosti za bratru 4900 (či tak nějak ta částka byla).  

Přijde Vám tohle normální? Chci jim dát vydělat na úrocích a oni na mě se sankcemi… Odhad byl dělán před cca 2 lety přímo komerčkou, s nemovitostí se nijak nehlo (měli přístup k pojistkám, vinkulaci v katastru, kdyby se cokoli událo, věděli by o tom) a celková částka vzhledem k ceně nemovitosti nedosahovala ani třetiny.

Okamžitě jsem volal do své hlavní banky Airbank a ptal se na možnosti. Přes telefon a následně přes internetové bankovnictví jsem dostal maximum informací, které jsem potřeboval. Kompletní vyřízení hypotéky trvalo necelý měsíc, krom jedné návštěvy na pobočce při podpisu (netrvala dýl jak 15 minut a to jsem si ještě mohl vybrat, kde to mám nejblíž a kde a kdy se zastavím) vše řešeno přes telefon a web. 

Ale vrátím se ke Komerční bance. Jedním z dokladů pro Air Bank bylo i vyčíslení současné hypotéky. Kdo si myslí, že jsem zvedl telefon a požádal o vyčíslení a to mi obratem přišlo na mail, nebo do internetového bankovnictví, je blázen. Hupky šupky pěkně na pobočku a tam oficiálně požádat. Když už jsem tam musel, mohlo to být připraveno a jen ve dveřích mi to mohli dát a já mohl jít. Byl jsem tam asi půlhodiny… Děs. 

I přes peripetie, jsem nakonec vyčíslení dostal. Čekal jsem, že vyčíslení je kompletní i s měsícem, kdy dojde ke splacení. Hmm, asi ne. Do Airbank jsem poslal všechny podklady. Během pár dnů schváleno. 15.6 odesílali na KB, pátek, no co už. 15 je také dnem řádné splátky. Samozřejmě nepočítal jsem, že bych měl ještě nějakou splátku platit, bo vyrovnání… Trouba… V úterý SMS, že jsem nezaplatil a že mám okamžitě zacálovat pravidelnou splátku. WTF? Bombarduji dotazy Air Bank, zda peníze odešly, nebo je někde problém. Vše odešlo, poslali i potvrzení. Na hypotéčním účtu stále svítí původní výše hypotéky. 

Ve středu jsem už znervózněl a než jsem stačil vytočit číslo na „mojeho bankéře“,  sám mi volá. Peníze z Air Bank prý došly, ale jsou na speciálním účtu a tam zůstanou dokud neuhradím onu splátku. WTF? Dělají si srandu? To jako mi pak budou peníze ze splátky posílat zpět, nebo vyúčtování s tím nepočítalo, či jak to je? Nedokázal mi odpovědět. Že prý splátka měla být na účtě 15, a protože tam nebyla, a bla bla bla. Jediné, co mi zbývalo, poslat splátku. Kontroluji potvrzení od Air Bank a z něj je jasné, že celá transakce (i s ČNB) byla provedena v pátek. KB to musela mít na účtu. 

Dnes kontroluji účet a na hypotečním účtu svítí nedoplatek 39 tisic. Cože? To už zavánělo pořádným nasráním, ale to horší mělo ještě přijít. Volám bankéři, co to jako má znamenat? Přirovnal to k tomu, kdy za jakoukoli transakci stáhnou peníze a na konci měsíce je vrátí. „…Jenže tady vám je nevrátí do té doby než uhradíte dluh 5 korun.“ „Jakých pět korun?“ No zaplatil jste pozdě a tohle je penále za záporný zůstatek. A protože na účtu jsou nuly, penále každý den narůstá.“ „OK, převedu z účtu u Air Bank 5 korun, ať se KB má dobře.“ „Ne, to byste uhradil dnešní dluh a zítra by tam zase byl záporný zůstatek.“ „Dobře pošlu o pár korun víc, kolik mám poslat?“ „To já nevím, nejjednodušší máte když zajdete na pobočku a na pokladně peníze zaplatíte…“ V tu chvíli jsem nevěděl, zda se mám do telefonu začít křečovitě smát nebo řvát.    

Ok, náročný den, ale v obědové pauze skočím na pobočku… Dojdu k pobočce, zrušena. Pech. Ok. Další pokus po práci, cca o půl 6. Na mapě ze stránek KB jsem našel pobočku ve Fukušimě. Nakráčím do pobočky a říkám chlapovi, že chci zaplatit 5 korun. Než mu vysvětlím situaci, dívá se na mě jak na vola. „Ale my tady nemáme pokladnu“ „Kde tedy můžu těch 5 korun zaplatit?“ „Dneska už nikde“ Skvělé…. „Prý můžu zkusit vkladový bankomat, ale žere jen papírovky. Do prkna dubovýho, já s vámi chci skoncovat, ne do těch vašich paláců dál ládovat prachy. 

Nakonec jsem přes svou banku poslal 50 korun a čekám, jaké penále si naúčtují zítra. Reklamy Air Bank jsou těžce pravdivé a překrytý nápis …ční banka s klidem můžou napsat celý. Já už aspoň vím, kdo to je a co jsou zač. A kam v žádném případě již nejít a vyhýbat se obloukem. Tohle doporučuji všem, kdo si chce zachovat pevné nervy. Díky za Air Bank.


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

One thought to “Proč Komerční banku už fakt ne?”

  1. Fúha riadné veci toto a pekne napísané. Totálne z každej vety cítiť roztrpčenie a až nejakú zlosť, neviem či by som mal nato nervy to celé poriešiť a s kľudom. Toto treba zdieľať ten článok úplne všade kde sa len dá, nech ľudia vedia čo to je za banku a nech sa tomu vyhýbajú na kilometre – lebo to je niečo fakt neskutočné, normálne by som im prial nech skrachujú čo najskôr – lebo s takýmto prístupom nemajú na voľnom trhu čo robiť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *