Skip to main content

Recept: domácí chipsy – brambůrky

Pokud přijde nečekaná návštěva, nebo dostanete chuť na něco slaného, a doma nemáte ani ťuk, pak mám pro vás řešení – domácí chipsy, nebo česky domácí brambůrky. Jsou vynikající a ničím si nezadají s originálem. Tenhle recept zvládne i člověk, co takzvaně připálí čaj. Není to nic složitého, příprava trvá chvíli. Určitě méně než dojít do obchodu.

Plátkování bůdoucích chipsů
Plátkování bůdoucích chipsů

Suroviny

  • menší brambory
  • sůl
  • olej

Postup

Brambory je potřeba zbavit slupky (doma jsme docela vedli diskuzi, zda je správně oškrábat, či ostrouhat 🙂 ). Následně je naplátkujte. My k tomu velice dobře využili jeden z vánočních dárků – elektrický kráječ, který jsme nastavili na nejtenčí řez. S tím je plátkování jedna radost. Kdo nemá, může s úspěchem použít klasickou škrabku.

Brambory jsou dost vlhké, proto je vhodné je před samotným smažením na chvíli položit na papírové utěrky. Ale není to nutnost, pokud vás tlačí čas, tento krok klidně vynechejte. Zkusil jsem jak osušené, tak i vlhké brambory a výsledek byl stejný. Rozdíl je jen v délce smažení.

Ve vyšší pánvi rozpalte dostatek oleje. Jakmile je olej rozpálený, „naházejte“ jednotlivé plátky do oleje. Neházejte je tam najednou, ale postupně, zároveň dostatečně rychle. Navíc do pánve nedávejte všechny chipsy najednou, ale cca po jednom bramboru. Záleží na velikosti pánve.

Smažení chipsů
Smažení chipsů

Olej se chová obdobně jako u smažení hranolek – neprská. Na povrchu jednotlivých lupínků se odpařuje voda – tvoří se bublinky. Jakmile přestanou vznikat, nebo se silně omezí, je to první znak, že chipsy jsou hotovy. Usmažené brambůrky poznáte také podle toho, že když do nich lehce klepnete, mají takový klapavý zvuk.

Jakmile jsou hotovy, vyndejte je na papírovou utěrku a nechte vsaknout olej. Ještě horké posolte.

Hotovo. Můžete podávat. Z cca 5 brambor udeláte pytlík skvělých chipsů za zhruba půl hodiny.


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

3 thoughts to “Recept: domácí chipsy – brambůrky”

  1. Domácí chipsy jsou skvělé, nemám ráda pocit, že do sebe cpu kupované brambůrky s přepáleným olejem. Jen kdyby s nima nebylo tolik práce 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *