Skip to main content

Recept: Domácí housky

Po rouškách a desinfekcích se národ pokouší oprášit výrobu domácího pečiva. Má to několik výhod: ušetříte nějakou tu korunu, nevystavujete se tak často možnosti nákazy tím novým svinstvem a nějak se zabavíte v karanténě. Jeden recept na pečivo tady na stránkách již je – sladké briošky. Na ty ale nešoupnete máslo se šunkou. Proto jsme chtěli klasické housky, nebo rohlíky. Teda my šli do housek, rohlíky budou příště
 

Suroviny:

Jelikož jsme šestičlenná rodina, dávku jsem rovnou zdvojil. Vy to klidně udělejte také. Nemusíte totiž všechny housky upéct najednou, ale můžete si je připravit, vložit do mrazáku a upéct později. 
  • 1kg hladká mouka 
  • 2 sáčky sušeného droždí
  • 1 lžička moučkového cukru
  • 600ml mléka
  • 4 lžíce rozpuštěného másla
  • 1 lžička soli
  • 2 žloutky
  • 1 vejce na pomazání
  • mák, hrubozrnná sůl, nebo jiné semínka na posypání
 

Postup

Se sušenými kvasnicemi to jde hodně rychle. Samozřejmě můžete použít i čerstvé, ale počítám, že v téhle době máte hodně balíčků se sušenými nasysleno doma 🙂 
 
Mléko lehce zahřejeme. Nesmí být příliš horké, musíte v něm udržet prst. Odlijeme do misky cca 100 ml a přidáme oba balíčky droždí. Zasypeme lžičkou cukru a dobře rozmícháme. Mezitím prosijeme mouku do větší mísy. Jakmile droždí nabude, přimícháme jej do zbývajícího mléka, přidáme sůl, rozpuštěné máslo a žloutky. Směs promícháme a přidáme k mouce. 
 
Nyní nastává nejtěžší práce. Pokud máte kuchyňský robot, pak jste z obliga, no problém. Pokud ne, trošku se zapotíte. Vařečkou základně promícháme těsto. Jakmile to již nejde vařečkou, nezbývá než se do toho pustit rukama. Hnětení je dřina. Jak jsem již tady u nějakého receptu psal, správné těsto by se mělo hníst až půl hodiny. Na tohle ale asi nebudete mít trpělivost, zkuste tedy alespoň vydržet deset minut. Výsledek stojí za to. Pokud je při hnětení těsto stále lepkavé, nebojte se přidat trošku mouky. 
 
Uhnětené těsto poprašte troškou hladké mouky a přikryjte čistou utěrkou. Nechte na teplém místě víc jak hodinu kynout. Pokud si chcete z nějakého důvodu dobu zkrátit, můžete použít jednu ze dvou fint: 
  • zapněte troubu na nejnižší výkon, cca 40°C a těsto dejte do trouby
  • rozehřejte troubu na 100°C, vypněte a vložte těsto. 
Kynutí se tak zkrátí na cca 15 minut. 
 
Nakynutý bochník vyklopte na pomoučněný vál. Moc ho už nehněťte. Z celého bochníku musíme dostat cca 24 kousků. Ze začátku stačí dělit na poloviny: 24 -> 2 x 12 -> 2 x 6 -> 2 x 3. Poslední již snadno rozdělíte na 3 kusy – pokud jste dělili správně, máte 24 kousků. Každý kus nyní rozdělte na tři stejné kousky a ty v ruce rozválejte na tři válečky – prameny. Nesnažte se je válet příliš dlouhé. Stačí cca 10 cm. 
 
Nyní všechny tři v jednom vrcholu spojte, jakoby jste dělali cop. Spojenou část dejte dále od sebe, Přehoďte pravý pramen přes prostřední (mezi prostřední a levý). To samé udělejte z druhé strany, tj. levý přehoďte mezi prostřední a pravý. Dole spojte. Houska je na světě. 
 
Housky necháme dále kynout na plechu s pečícím papírem cca 15 minut. Každé housce nechte volný prostor, ještě nakynou a dále nakynou při pečení. Troubu rozehřejeme na 180°C. Pečivo před vložením do trouby potřeme vejcem s trochou vody a posypeme mákem, solí, nebo jinými semínky. 
 
Pečeme cca 15 minut. 

Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *