Skip to main content

Recept: domácí rohlíky

Jak jsem slíbil, přináším recept na výrobu domácích receptů. Recept není můj. Někde na netu jsem ho zahlíd a musel jsem jej vyzkoušet. Recept je fakt dobrý, výsledné rohlíky jsou úžasné jak vzhledově, tak hlavně i chuťově. Nejpodstatnější je ale čerstvost. Kolikrát koupíte rohlík a už odpoledne je gumový jak podešev. To u těhle fakt nehrozí a i druhý den jsou úžasně chutné. 

Suroviny

  • 750 g hladké pšeničné mouky
  • 427 g vlažné vody
  • 90 g sádla
  • 15 g soli
  • 25 g čerstvých kvasnic, nebo 9 g  sušených kvasnic

Postup

Postup je jednoduchý. Kruci, každý recept začínám takřka stejně. 🙂 Mouku prosijte do mísy, přidejte sůl a pokud používáte sušené kvasnice, pak i je. Pokud používáte čerstvé kvasnice, rozmíchjte je ve vlažné vodě a vmíchejte do mouky. Možná vás teď napadne, proč se do těsta používá sádlo místo másla a voda místo mléka. Odpověď je jednoduchá – máslo i mléko udělá spíše sladké pečivo než klasickou chuť. 

Prohnětení těsta svěřte buď kuchyňskému robotu nebo vlastním rukám. Já tentokrát použil ruce. Po základním promísení, jsem těsto vytáhl na lehce pomoučený vál a hnětl jsem cca 10 na něm. Těsto by se na konci nemělo nijak lepit, mělo by být sametově lesklé. 

Jakmile bude těsto připraveno, vložte do mísy a přikryjte utěrkou a nechte cca hodinu a půl kynout. Mělo by zvětšit dvojnásobně svůj objem. 

Těsto vyklopte na pomoučený vál a začneme vykrajovat bochánky o hmotnosti 75 g – v tomhle jsem docela puntičkář, tj. váhu a každý kousek odvážit. Chvíli to sice trvá, ale pak mte rohlíky jako když střelí. Záleží na vás. 

Bochánky promneme v dlani a necháme ještě cca 10 minut kynout. Tenhle čas ale můžete v klidu zapomenout, protože než odvážíte všechny bochánky, můžete tím prvním začít. 

Bochánek válečkem rozválejte na přibližný trojúhleník. Chce to trošku cviku. Pokud máte malý váleček, použijte raději ten, jde to jednodušeji. Nyní delší stranu rolujte směrem ke špičce. Výsledek proválejte tak, aby se rohlík prodloužil na cca 15-20 cm.

Rohlíky dejte na plech na pečící papír. Nechte jim dostatek prostoru, protože ještě nakynou. Na klasický plech se jich vleze 6 až 8. Zapněte troubu na 230°C. Nechte ještě kynout cca 30 minut. Poté rohlíky poprašte vodou z rozprašovače (bacha ať nepoužijete ten na kytky s nějakým hnojivem). Pokud nemáte rozprašovač, stačí mašlovačka a rohlíky potřete. Pokud máte rádi mák, rohlíky posypte. 

V troubě pečte cca 10 minut při nastavené teplotě. Pečte do lehkého zhnědnutí. Pokud rádi světlejší, klidně vytáhněte o chlup dřív. Upečené rohlíky vyskládajte na mřížku a nechte vychladnout. 

Ať chutnají. Pokud je nesníte hned ten den, zabalte je do utěrky. 


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

One thought to “Recept: domácí rohlíky”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *