Skip to main content

Sladké pokušení z celé Evropy

I dorty mají své celebrity. Podíváme se na jejich původ a také ingredience, které je činí jedinečnými. Vybrali jsme pro vás pět slavných dezertů, které kromě toho, že skvěle chutnají i překonaly hranice a reprezentují svou zemi a její gastronomii po celém světě.

Sladkosti milují na celém světě, ale konkrétní chutě se země od země poměrně liší. Vypravte se s námi na sladký výlet kolem Evropy a nechte se inspirovat.

Sladká Francie

Naši výpravu zahájíme ve Francii, ráji všech gurmánů. Francouzské kulinářské umění dalo vzniknout bezpočtu slavných dezertů. Často se v nich kombinuje odpalované těsto s tím lineckým. Jistě jste slyšeli o makronkách, suflé nebo creme brulée. My se však podíváme na dort a ne na jen tak ledajaký. Typickým slavnostním dortem je ve Francii croquembouche. Spíše než dort připomíná umělecké dílo. Pyramida tvořená desítkami malých větrníčků z odpalovaného těsta, plněných žloutkovým krémem a politých karamelem či čokoládou.

Itálie

Neexistuje snad slavnější italský dezert než tiramisù. Tiramisù asi nezvolíte na dětskou oslavu a když, tak jen pro dospělé. Jeho kávovou chuť by děti příliš neocenily. Můžete si být jisti, že vám tenhle dezert zvedne náladu, přesně to má totiž ve svém jménu tira mi sù – zvedni mi náladu. Jeho tajemstvím je velmi silná káva a speciální dezertní piškoty.

Španělsko

Ve Španělsku nemůžete opomenout churros. Nejčastěji se podávají se skořicí nebo s čokoládou. Tyto sladké koblížky potkáte ve Španělsku téměř všude. Nemají však s našimi koblihami moc společného, ani tvar. Vznikají totiž tak, že se těsto stříká přímo do rozpáleného oleje a poté se obaluje ve skořici či v čokoládě. Původně ho do Španělska přivezli mořeplavci z Číny. A typicky ho Španělé pojídají v zimě a velmi oblíbeným je u novoroční snídaně. Španělé ho však s oblibou pojídají po každé prohýřené noci.

Řecko

Ze svých dovolených v Řecku si jistě budete pamatovat malé sladké dortíky – baklavu. Do Řecka se rozšířili z Osmanské říše, ale zdomácněly tu a dnes si na nich pochutnává celé Řecko. Pro baklavu je typická hodně sladká chuť, tu jí dodávají ořechy a med. Rozhodně to není nic pro dietáře. Baklava se podává v malých kouscích, ale díky jejich sladké chuti vám opravdu postačí jeden nebo dva.

Česká republika

Naši sladkou pouť zakončíme doma. V Čechách také není výběr jednoduchý, máme tu spoustu skvělých moučníků a každý by jako ten nejlepší zvolil jiný. V celé republice jsou typické koláče s mákem, tvarohem či povidly nebo plněné buchty. Každý kraj má své speciality a na ty si nenechá sáhnout. Nicméně, na oslavách napříč celou republikou nebude chybět slavnostní dort.

Ať už budete pořádat jakoukoliv hostinu, pamatujte si, že moučník či dezert musí ladit s celým menu. Pokud tedy bude vaše menu inspirované nějakou světovou kuchyní, dbejte na to, aby do ní dezert zapadal. Nebojte se kompletní menu prodiskutovat s profesionály a nechte si od nich poradit.


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *