Skip to main content

Výroba domácího másla

Máslo doma vyrábíme už od té doby, co jsme si poprvé koupili mléko přímo od sedláka. Z kupované vody to nemá smysl.

Od sedláka přivezeme od 5l nahoru mléka. Všeobecně doporučuji vybrat si takového chovatele, která nemá krávy (kozy), celý den zavřené ve stáji – platno samozřejmě mimo zimu. Je to rozhodně poznat v kvalitě mléka. Máme vyzkoušeno obojí. Kráva, která je celý den zavřená, tak její mléko obsahuje daleko méně tuku (smetany), než kráva volně se pasoucí. Samozřejmě, že tohle je hodně zjednodušený faktor, na obsah tuku v mléce má význam spoustu faktorů, ale tohle je jeden z nejvýznamnějších, tak proč si to komplikovat.

Následuje rozhodnutí, zda mléko pasterizovat, či nikoli. Je to jen na vás. Pokud máte ověřený zdroj mléka, můžete jej nechat odležet rovnou – 1-2 dny. Pokud máte strach, mléko pasterizujte. Pasterizace začíná od teploty 62°C, čím více mléko zahřejete, tím více jej degradujete. Jak již jsem psal dříve, bezpečná pasterizace je u teploty 72°C po dobu 20-30 vteřin. Při této teplotě se odstraní nám nebezpečné látky. Pak následuje ochlazení a odležení 1-2 dny. Může být i déle, protože takové mléko je méně náchylné ke kysnutí. Rozdíl mezi pasterizací a nepasterizací je také v množství vysrážené smetany (nepasterizované dá více smetany) a také ve výsledné chuti másla. Máslo z pasterizovaného mléka je více nasládlejší, žlutější.

Na povrchu se vysráží tuk – smetana. Tu opatrně sebereme. Smetanu opatrně sbíráme tak dlouho, dokud nezačne prosvítat řídká – světlá – část. Zbytek mléka můžete vypít, či vyrobit jogurt, nebo sýr. Nyní již pojďme na výrobu másla.

Dříve se máslo vyrábělo v máselnici – uzavřená těžká dřevěná kuželovitá nádoba s tlučkem, kterým se pohybovalo nahoru dolů. V dnešní době je ovšem máselnice v domácích podmínkách out – jednak je potřeba daleko větší množství smetany, než seberete pouze z 5 litrů mléka, a jednak ji musíte udržovat v bezvadném hygienickém stavu, musíte ji vypařovat. Daleko efektivnější je použít domácí šlehač. Smetanu o teplotě 11-15 °C šleháme tak dlouho, dokud nevznikne šlehačka. Šlehač ovšem nevypínejte a šlehejte dál. Smetana se „zdrcne“ a … vznikne máslo – ze smetany se stanou hrudky + „voda“. Tedy hrudky jsou máslo a voda je vynikající podmáslí. Což je další bonus – dostanete přírodní produkt, bez jakýchkoli eček a jiných šmakulád.

Výroba másla ovšem ještě neskončila, máslo je potřeba ještě vyčistit. Podmáslí slijeme. Máslo necháme v míse, k němu nalijeme čistou studenou vodu a máslo dobře prohněteme. Vodu vylijeme a toto opakujeme několikrát. Přesný počet „praní“ másla není možné stanovit. Propíráme jej tak dlouho, dokud není vylívaná voda čirá. Pokud nemáte formu, výroba končí. Máslo dáme do ledničky.

Pokud máte formu, zbývá máslo vytvarovat. Toto byl pro nás dlouho oříšek – máslo pokud jen tak strčíte do formy, už jej z ní bez poškození tvaru másla nedostanete. Dlouho jsme s Lídou bádali, ale nic nevybádali, nakonec pomohl stýček google, který nám nabídl podobné šílence jako jsme my (myšleno ovšem v dobrém). Našli jsme stránky http://conovehonakopci.cz/, kde se píše postup, který funguje. Dovolím si ho ocitovat: „Potřeba je jakákoli čistá dřevěná deska. Studená a horká voda, případně forma. Nejprve je nutná zásadní věc a to správné umytí rukou – není to nadsázka. Je potřeba udělat to následujícím způsobem. Třikrát po sobě si umýt ruce ve studené vodě, střídané s vodou horkou, co člověk snese. Neptejte se proč takto, proč ne jen horkou, je to potřeba takto a to prostě proto, že takto to funguje. Mezitím se vloží koule másla do studené vody a stejně tak forma na máslo. Máslo se nechá ve studené vodě asi půl hodiny. Po této době se vyjme koule másla, vloží se na čistou dřevěnou desku a umytýma rukama se začne máslo hníst – jako těsto. Pokud se máslo lepí na ruku, je špatně umytá a je třeba umývat znovu. Máslo by se na ruce nemělo vůbec lepit. Když je krásně vyhnětené, jsou čisté ruce i dřevěná deska, vyjmeme formu z ledové vody, nalijeme do ní vodu horkou a ihned vylijeme. Poté vložíme do formy máslo, utlačíme a lehkým klepnutím velmi lehce vyklepneme. “

Tím výroba opravdu končí a nyní zbývá jen máslo zkonzumovat. Co se týče trvanlivosti – upřímně netuším – máslo vždy velmi rychle zkonzumujeme, ať již jen na chleba, či při pečení.

velka_forma


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

12 thoughts to “Výroba domácího másla”

  1. Tomuhle fandím, taky už jsme se doma o máslo úspěšně pokoušeli. Formičku vykládám frešfólií. Jen tedy mě je líto takové luxusní máslo používat na pečení a vaření, na to IMHO stačí to přemražené z marketu. Domácí máslo jedině na křupavý domácí chleba za studena :-)))

      1. Tak to ani náhodou, přes to to má smysl, tady totiž vůbec nejde o peníze, ale o to, co vkládáte do úst.
        U nás doma začínáme tím, co vkládáme do talamy našim dvěma kravkám 🙂

      2. Průměrná tučnost lepšího mléka je okolo 4%, pokud seženete mléko od krávy plemene Jersey, tak tam bude okolo 5 až 6% tuku. Ovšem u nás se v současné době chová hlavně holštýnský skot, který je sice velice výkonný, dojí za 305 dní laktace až 8000 l mléka, špičkové chovy 9000 l, ale tučnost už je jen okolo 3,5 %.
        Takže z 5 litrů je tak půl litru smetany a výtěžnost másla bude zase polovina z tohoto množství.

  2. Zdravím, tak z pěti litrů kvalitního mléka od sedláka, cena 10Kč za litr: 170g másla, cca deci podmáslí, 1,5l jogurtu, 750g tvarohu. Syrovátku neodměřuji, odhaduji okolo dvou litrů, je z ní dobrá polévka, do domácího chleba apod, nebo jen pro slepice. Ale jak už tu bylo napsáno,,o penězích to není.“

  3. Jestli se můžu k té Vaší diskusi přidat, z 1,5l plnotučného mléka od sedláka jsem vytěžila něco málo přes 50g výborného másla. A to jsem ještě občas uždibávala a zkoušela. 😉 Každopádně i kdyby si někdo myslel, že 50g másla je málo, mně to stačí na několik dní. Kdo to ještě nezkusil, doporučuji vyzkoušet. Chuť domácího másla se nedá porovnat s tím kupovaným. 😉

    1. Můžu se zeptat, jestli mléko pasterizujete a případně čím měříte teplotu? Zítra mi poprvé přivezou mléko přímo od kravičky, tak budu poprvé zkoušet. Děkuji

  4. Při dnešních rostoucích cenách a to ještě mnohdy „pseudomásla“ už nám zbejvá jen to, aby se nějaký rozoumek zamyslel a začal nám vyrábět a prodávat stroje na domácí výrobu másla ala Domácí pekárny. Při dnešním stavu technika a elektronizace by to neměl bejt problém. Myslím, že by na tom začal dobře vydělávat.

    1. Mame to k cemu mlcime,nebo kejvame,tedy to co si zaslouzime,jinak by byly obchody plny kvalitniho masla! A zdaleka to neni jen o masle,ze? 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *