Skip to main content

Vysavač Dyson V8 Absolute

Díky kamarádovi (rád se tituluje jako vrchní pytlíkář) jsem se dostal k otestování vysavače Dyson V8 Absolute, na který jsem byl hodně zvědavý. Jednak proto, že jsem zatím žádný tyčový vysavač, a bateriový už vůbec neměl v ruce, a jednak Dyson je značka pověstná kvalitou.

Dyson je celosvětově známá značka vysavačů. Byl to právě James Dyson, který sestrojil první bezsáčkový vysavač postavený na technologii cyklonového separátoru. První vysavač světlo světa spatřil roku 1983 a od té doby se firma snaží být na špici v oboru. Pojďme se ale podívat na V8, kterou jsem zkoušel více jak týden.

Ti co mě znají více ví, že krom 4 dětí máme doma i pelichající obludu jménem Sheyla, tj. dostatečný předpoklad k plnému vytížení vysavače. Jsou dny, kdy vysáváme i 2x. Vysávání je se současným klasickým sáčkovým vysavačem (Electrolux Silencer) časově náročné a dnes už vím, že i značně těžkopádné a zdlouhavé. Ne že by vysavač byl špatný, ale s tím kabelem a krabicí, kterou taháte furt za sebou…

V8 patří mezi nižší řadu. V balení, krom samotného vysavače, naleznete podlahovou hubici s válečkem na parkety a hladké podlahy, hubici s kartáčem na koberce, mini hubici, úchyt na stěnu, kombinovanou kartáčovou hubici, štěrbinovou hubici a rotační minikartáč na prach. Samozřejmě v krabici je i návod. K jednotlivým kartáčům se ještě dostanu, nejdřív se podíváme na tělo.

Dyson V8

Samotné tělo je takřka nerozebiratelné. Krom vyměnitelného filtru v zadní částí, otevřete pomocí speciálního mechanizmu nádobu na odpad a to je vše. Uprostřed vysavače – mezi cyklony je ještě vsunutý další filtr. Také omyvatelný a permanentní – jako výstupní HEPA filtr. Jednoduchým stlačením červeného tlačítka – viditelné po otevření vysavače na vysypání – se dá celá část s cyklony sejmout. Baterie vyměnit nelze, jen v odborném servisu (samozřejmě vše jde, záleží na vaší šikovnosti), výrobce však slibuje 500 kompletních nabíjecích cyklů. Tělo vysavače je z ABS plastů a polykarbonátu – stejný materiál, které se používá na ochranné štíty a přilby. Čili velmi pevné a odolné před rozbitím. Výrobce testuje třeba tak, že je nechá házet testery ze schodů. Vše musí vydržet.

Co se týče filtrů, ty jsou několikastupňové. Nasávaný odpad prochází nejprve přes hlavní cyklonovou jednotku, která separuje nejhrubší nečistoty a zachytává je v nádobě, zbytek pak putuje přes 15 malých cyklonových jednotek, které zachytí ty nejdrobnější částečky, aby nakonec opustil vysavač přes mikrofiltr a výstupní HEPA filtr. HEPA filtr je pratelný a není tak potřeba myslet na jeho nákup a výměnu – teda pokud jej nenecháte někde ležet a pes se do něj nepustí, jako ta naše obluda.

Celý vysavač se spouští jedním tlačítkem v rukojeti. Bohužel chybí jakákoli aretace. Při delším vysávání bolel prst, aretace by se hodila. Na druhou stranu – každá vteřina dobrá – když nevysáváš, tak tlačítko pustíš a motor se zastaví – prodlužuje se s tím doba výdrže baterie. Na těle pak najdete ještě přepínač výkonu.

Výkon a baterie je asi trošku slabinou, ale dá se na to zvyknout, pokud s tím počítáte. Sací výkon je výrobcem udáván 115 AW / 28 AW. Asi by se mělo správně udávat v opačném pořadí. Většinu času totiž vysáváte právě na ten menší výkon. Jen s ním vám výrobce slíbí výdrž baterie cca 40 minut. Což ale není přesné, protože pokud použijete jednu z motorových hubic, dostanete se na dobu cca 20 minut. V případě, že použijete vysoký výkon, rázem se dostáváte na pouhých 7 minut.

Vysávání

Doma máme parkety, dlažbu i nějaký ten koberec se najde. Na koberec jsem byl nejvíc zvědav. Přece jen Sheyla pelichá neustále. Na rovinu můžu říct, že vysávání koberce mě hodně překvapilo a doslova nadchlo. Při použití klasického vysavače musím místo přejet několikrát, abych dostal všechny chlupy. Tady stačilo použít motorovou hubici na koberce a … pokoj byl vysát během chvilky.

Stejně tak i podlahy s dlažbou nebo parketami byly vysáty hned. Úplně geniální byl vysavač na naše dřevěné schody. Nevím, jak je to možné, ale nejvíc chlupů ze psa je vidět vždycky na schodech. S klasickým vysavačem to je utrpení, takže raději použiji smeták a lopatku. S Dysonem bylo uklizeno za chvíli.

Abych jen nepěl samá superlativa… Dyson v8 dost dobře zvládá všechny typy podlah na menší výkon. Pokud chcete vysát kapku větší kousky, musíte přidat výkon, někdy ani to ale nepostačí. Hubice místo aby odpad nasála, spíš ho jen posouvá. Klasický vysavač v té chvíli problém nemá.

Úplně super jsou úzké hubice – například vysávání pavučin jde lehce, nic netaháte za sebou, neomezuje vás žádný přívodní kabel ani sací hadice. V podstatě všechny úkony jdou velmi lehce a hlavně rychle.

Vysavač je hodně ceněn i alergiky. Díky zmíněnému systému filtrů je vysavač schopen odfiltrovat většinu alergenu. 

Zhodnocení

Vysavač je to super. I přes nějaké drobné výhrady, zvládá krásně všechnu práci. Kdo má doma nějaké pelichající zvíře určitě ví, jak je náročné udržet podlahy bez chlupů. Tady to jde díly kartáčům velmi snadno. Vysavač můžu vřele doporučit. 

Výhody

  • rychlost prvního použití
  • skladnost
  • geniální vysávání koberců
  • lehkost použití
  • vysavač pro alergiky

Nevýhody

  • výdrž baterie (vyšší modely mají delší výdrž a navíc vyměnitelnou baterii)
  • sání větších kousků
  • aretace při vysávání větších ploch

Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *