Skip to main content

Využití mléka v rodině

V naší rodině již několik let nekupujeme mléko v obchodě. Já osobně jej totiž považuji za obarvenou vodu. Nejsem ovšem chemik, takže následující řádky mohou být pro řadu expertů sporné. Berte to prosím tedy jako můj osobní názor, který netlačím ostatním.

Jelikož bydlíme na vesnici, nebylo obtížné najít alternativu, a tak již nějaký ten pátek jezdíme na statek pro mléko přímo ke krávě. Cena za litr je 12 Kč. Netuším, jak je to se skutečnou cenou za mléko v obchodě, ale strýček Google mi prozradil cenu kolem 20 Kč. Wow…  To je obrovský rozdíl. Mléko bereme na týden, tj. 5 litrů a do posledního mililitru jej spotřebujeme. Mléko dostáváme nijak nezpracované, tj. nepasterizované.

Trošku odbočím – pasterizace je proces, kdy se mléko tepelně zahřeje na určitou teplotu a odstraní se všechny mikroorganismy. Odborníci píšou, že se odstraní škodlivé mikroorganismy. Dle mého názoru je to částečná pravda, protože se odstraní veškeré mikroorganismy, tedy i ty nám prospěšné. Samozřejmě i některé „škodlivé“ mikroorganismy, jsou pro člověka prospěšné. Vysvětlím. Proč je člověk neustále na hromadě? Proč je nemocen? Právě proto, že našemu organismu odstraňujeme přirozené překážky a on si pak s nimi neumí poradit. V loňském roce byl obrovský boom mlékových automatů, pak přišla do tisku zpráva, že se někdo při použití tohoto mléka posral (omlouvám se, ale jinak to napsat nejde), a byl konec. Od této chvíle to jde s automaty z kopce. Když jsem se dnes díval na internetu, kde v Ostravě se dá ještě takto koupit mléko, mapa ukazovala pouze jeden automat. Osobně to nesledují, takže neumím potvrdit. Pojďme se ale podívat na danou osobu (pokud to ovšem nebyli sami výrobci trvanlivého mléka), která tak histericky zareagovala. Zjistili bychom totiž, že se dotyčný potento pouze jednou a pak byl klid. Je to stejné jako u očkování – dostanete píchanec, může se zvednout  teplota (organismus se brání a vyrábí protilátky), a pak je klid. To samé je i s potentováním po vypití sklenky mléka. Ale vraťme se k našemu zpracování.

Mléko necháme jeden až dva dny odstát. Nic s ním neděláme. Pak naběračkou sebereme smetanu a jednoduchým šleháním z ní uděláme máslo a podmáslí. Pro ilustraci, dnes jsme z 5 litrů udělali 350 g kvalitního domácího másla a půl litru výtečného podmáslí. Následuje  „šetrná“ pasterizace – ohřev na 72°c po dobu 30 s. Uvozovky jsou na místě, protože každým zahříváním se z mléka ztrácejí, jak bylo napsáno výše, veškeré mikroorganismy. Mléko ztrácí výživné látky v podobě minerálů, které jsou na teplotu citlivé, mění se chuť, atd. Následně buď mléko pijeme a část použijeme na jogurt, nebo celé použijeme na sýry. Jogurt a jednoduchý sýr z jogurtu jsem popisoval nedávno. Tento týden jsem např. dělal v domácích podmínkách goudu. Určitě v některém následujícím volnějším dnu napíšu a popíšu recept. Není to nic složitého. Po výrobě sýru zůstává syrovátka. Tu je možno pít (u nás se nepraktikuje) nebo z ní vyrobit druhý sýr. Tím je Riccota. Výroba je snad ještě jednodušší než sýr z jogurtu. Den odleželá syrovátka (po tuto dobu kysne) se pomalu zahřeje na 95°C, přecedí se, nechá v cedníku okapat a je hotovo. Z mléka již zbývá jen voda, ale protože jsme na vesnici a navíc na prajzské :), tak i tato voda se zužitkuje – napojí se s ní slepice.

A teď mi řekněte, zda tohle všechno vyrobíte z kupovaného mléka, navíc když si vypočtu, co vše dostanu za 60Kč (5 x 12), tak můžu s klidným srdcem říct – kdo na to má? 

 

Výpočet:

350 g másla = 42,- Kč (při průměrné ceně 30 Kč za 250 g másla)

0,5 l podmáslí = 10 Kč (průměrně se cena pohybuje 10-15,- Kč)

750 g Goudy =  112,50 (průměrně se cena pohybuje kolem 15,- Kč / 100g)

250 g Riccoty = 30,- Kč

CELKEM: 194,50 Kč

Rodinná úspora 134,50 Kč (nejsou započítány energie, jedná se o haléřové položky, a práce, to už je horší)

 


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

6 thoughts to “Využití mléka v rodině”

  1. Dobrý večer, mohu se zeptat kde si chodíte pro mléko? U nás už poslední chovatel krav s chovem seknul a ráda bych našla náhradu. Děkuji

      1. Ještě jsem Vám chtěla pochválit stránky, jsou moc užitečné, mám je už v oblíbených, některé recepty jsem vůbec neznala, Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *