Skip to main content

Domácí švestková povidla

Od rodičů jsme v pátek dostali 2 kýble (po 10 litrech) švestek. Jelikož buchty s povidly jsou u nás, hned po tvarohových, v oblibě, padlo rozhodnutí udělat poctivá švestková povidla. Ještě než jsme začali, vygooglil jsem si pár receptů, vzpomněl jsem si totiž na Křemílka s Vochomůrkou a jejich pokus o povidla – nechtěl jsem tak dopadnout… 🙂 Ovšem skoro se tak stalo, ale o tom dále.

Jelikož jsme měli kýble dva a povidla nikdy nedělali, rozhodli jsme se, že uděláme dvě verze. První vypadala nenáročně. Vypeckovat, pomlít, strčit do kastrolu a vařit do zhoustnutí – nic nepřidávat. Začal jsem v sobotu večer. Jelikož všechny recepty píšou o několikahodinovém vaření (pečení), nechal jsem další práci na ráno. Ještě než jsem se stačil probudit, Lída byla rychlejší a švestky již byly na plotně a bublaly. Jenže… ony bublaly jaksi moc. Stěny, plotna, vše kolem bylo – po našemu – zgichané. Lída si foukala opařené prsty, které včas před povidly neucukly.

Po krátké rodinné poradě, bylo rozhodnuto, že povidla poputují na plech a do trouby. Kastrol se už v tu chvíli začal připalovat, tj. rozhodnutí v nejvyšší čas. Vaření do té doby trvalo cca 1 hodinu, pečení pak další 3 hodiny. Povidla se vaří (pečou) do zhoustnutí – vařečka v míchaných povidlech zanechává „brázdu“, která se hned neuzavírá. Výsledné švestky byly kapku kyselejší, ale to vůbec nevadí, v buchtách je to myslím lepší.

V sobotu odpoledne jsme pak odpeckovali druhou várku švestek. Tu jsme následně pomleli a přidali cukr a ocet. Množství cukru je 1kg na 5 kg švestek. Octu pak 2 dcl na 5 kg švestek. Tím příprava skončila. Hmotu je nutno nechat odležet na 24 hodin, tj. pokračovali jsme až druhý den v podvečer. Hmota putovala rovnou na plech, to ostatně doporučuje i původní recept, a do trouby. Začali jsme v 7 a pečení trvalo zhruba do půl dvanácté v noci. Pak už jen Lída povidla nacpala do sklenek, zavíčkovala a hotovo. Druhá verze povidel byla sladší, čili jejich určení je např. na chleba.

U povidel mě překvapila jejich barva – do takové, kterou známe z obchodu to má hodně daleko. Povidla jsou spíše dohněda. Také konzistence je trošku jiná – taková hrudkovitější. Ale to vůbec nevadí,  spíše naopak, povidla si pak lépe vychutnáte. Pokud by někoho zajímalo kolik povidel lze ze dvou kyblíků získat, tak je to cca 3 litry kvalitních domácích povidel. Loni jsme do rodičů dostali hrušková povidla, hrušky dozrávají, takže určitě letos uděláme i je.


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *