Skip to main content

Dýňové placky – Buñuelos de calabaza

Od Tomáše Kabáta jsme získali již na začátku dýňové sezóny recept na dýňové placky v originále zvané Buñuelos de calabaza. Bohužel jsme se k nim dostali až dnes. Říkám bohužel, protože je to něco suprového. Dýni jako takové začínáme holdovat čím dál víc. Je škoda, že dýně do podvědomí lidí přichází velmi velmi pozvolna. U nás si potrpíme hlavně na kompot a pak samozřejmě na polévku, recept už tu máme. Ostatně, když si vzpomenu na „dýňový svátek“ – Helloween, nechápu. Nechápu, jak se může zbytečně vyhodit tolik suroviny, která by se dala spotřebovat. Když vidím, kolik dýní se vydlabe a následně vyhodí… Chce se mi řvát, takové plýtvání. Samozřejmě jsou i odrůdy nejedlé, ale to, co je u dveří každého druhého domu, není ve většině ten případ. Ostatně pokud ještě nějakou dýni odněkud vytáhnete, recept vyzkoušejte. Není to nic náročného na přípravu, je to levné a hlavně chutné.

Suroviny

  •  500 gr. dýně
  • 500 gr. mouky
  • 50 gr. droždí
  • 1/2 l teplé vody
  • 4 lžíce cukru
  • 1/2 lžíce oleje
  • sladké koření – my použili skořici

Postup

Dýni oloupem, odstraníme semínka (dají se dále úžitkovat, ať již na jídlo nebo na zasazení příští rok). Nakrájíme na kousky a v mixéru rozmixujeme na pyré. Do mísy dáme teplou vodu a rozpustíme droždí. Dobře promícháme. Postupně přidáváme za stálého míchání mouku, koření. Mouku přidáváme tak dlouho, abychom dostali hladké těsto. V případě, že to s moukou přeženete, dolijte vodou.

Mísu přikryjeme a necháme cca 30 minut kynout na teplém místě. Těsto by mělo cca dvojnásobně nabýt.

Na pánvi rozpálíme olej, do kterého následně vkládáme vytvarované kousky těsta – tvarujeme na kobližky, šišky, placky, nebo jen trhance. Usmažené kousky necháme na ubrouscích odsát přebytečný tuk.

Podáváme teplé posypané cukrem a případně přelité čokoládou.

Buuelos-de-calabaza


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *