Skip to main content

Nostalgie – staré hračky

Je před Vánoci a jelikož máme dva malé rošťáky, stáli jsme i my před dilematem, co jim koupit pod stromeček. Na výběr jsou v obchodech tisíce hraček, z televize srší jedna reklama za druhou. Na každou druhou pak slyšíme „…tu bych chtěl…“. Hlava z toho jde kolem. Určitě to znáte. Samozřejmě máme vybráno, koupeno (můžu se směle pochlubit, že jsme reklamě nepodlehli), ale o tom dnes článek není. Spíše jsem zabloudil na Aukro do kategorie – starožitnictví – hračky a vzpomínám, s čím jsme si hráli my, z čeho jsme byli uneseni, a porovnávám s čím si hrají dnešní děti a uneseni jsou maximálně pár minut, než je zaujme něco jiného.

Vzpomínáte?

Merkur

Asi moje nejoblíbenější stavebnice, pořád jsem něco jsme chtěl kutit, něco jsem chtěl montovat. Tohle je stavebnice, která by mohla bavit i Tomáška. Naštěstí firma Merkur stále vyrábí a já se těším, až ještě kapku povyroste a my se pustíme do nějaké stavby. V minulém zaměstnání se stavebnice rušily a měly být zlikvidovány, ale velkou část jsem zachránil a tento poklad mám schovaný na půdě.

stavebnice-merkur

 

Jen počkej zajíci

Jedna z prvních elektronických her v mých rukou. Stále dokola jsme hráli a sbírali vajíčka. Ve škole jsme soutěžili, kdo uhraje víc, kdo se dostane přes tisícovku. Dokonce si pamatuji na fámu, kdy se tvrdilo, že jsou této hry dvě verze – u té dražší, pokud hráč nahrál 1000 bodů, pak se mu hra změnila na jinou. Pořád jsem doufal, že takovou krabičku mám i já. Párkrát se mi povedlo přejít přes tisíc, ale hra furt stejná 🙁 Mimochodem, málem mi vypadli panenky z důlků, když jsem viděl, za kolik se hra prodává na aukru.

Při srovnání s dnešními elektronickými (počítačovými) hrami tohle nemělo chybu. Dnes jen co se hra nainstaluje, už je nahrazena jinou.

Elektronika: Nu pogodi

Auto na „dálkové“ ovládání

Další vzpomínková záležitost. Dálkové je v uvozovkách oprávněně. Auto bylo s ovladačem spojeno bovdenem a za autem bylo potřeba chodit. Ovladač měl dvě tlačítka – zelené (dopředu), červené (vzad) a malý volant. Malý volant byl s otáčecí nápravou spojen ocelovým lankem. Ve spojení tupé síly, kovového lanka a plastu velice často docházelo k ukrocení a bylo potřeba opravovat. Pohon byl na ty tlusté baterie. Spotřeba nebyla zrovna malá a tak táta vymyslel spojení s trafem od vláčků. Z trafa šla dvojlinka s dvěma banánky, které jsem zapojoval do ovladače. Na trafu přesně vyznačeno, na kolik jej pouštět, aby auto dostávalo stejné napětí jako od baterek. Samozřejmě, že když naši nebyli doma, to se pak trafo vyšvihlo a jak se pak dobře jezdilo. Měl jsem v tu chvíli nejrychlejší Tatrovku. 🙂

skoda-sd-bovden

Monti systém – Renaulty, Liazky a pod.

Velmi oblíbená stavebnice. Bohužel jsem dost jsem nechápal, že se jedná o sestavení pouze jednou a pak je auto spíše do vitríny. Rozebíral jsem to donekonečna, drandil po koberci do úmrtí celé hračky.

Monti system Liaz

Igráček

Hračka, která se v posledním roku dvou vrátila na pulty obchodů. Vzpomínám, že jsem měl mechanika, zedníka, kominíka. Příslušenství jsem velmi brzo potratil, ale figurka zůstala dlouho.

igracek-zednik

Stolní fotbal a hokej

Dvě velké stolní hry, které se daly hrát kdykoli a kdekoli. Na konci školního roku, kdy se už neučilo se nosily do školy a pořádaly turnaje. U fotbalu plastová deska s hráči na pružinkách, u hokeje to již bylo složitější – spousta táhel pod hrací plochou. Hokej jsem měl raději.

stolnihokej - zdroj: http://ceskacajovna.webgarden.cz/

Autíčka na setrvačník

Nejlepší byly samozřejmě ty malé, značky Igra. Byly hodně odolné a vydržely tupou dětskou sílu.

auto na setrvacnik

Elektrický vláček HO

Měli jsme doma panel, který táta osadil kolejemi, domečky, stromečky, zkrátka krásný model. Bohužel dlouho nevydržel. Díky stěhování do menšího se koleje vytrhaly a vláčky zabalily do krabice a v novém jsme koleje stavěli v předsíni pokaždé jinak. Bylo to super.

S

Takhle nějak to vypadalo. Zdroj: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=4437

Hraček bylo samozřejmě mnohonásobně více, jen tyto mi však při brouzdání na Aukru padly do oka a zavzpomínal jsem na ty časy, kdy jsem sám byl dítě, těšil se na Vánoce a na nové hračky. Jak říkám hraček bylo kvanta, bylo ale i dost těch, které jsem nikdy neměl. Třeba auto na opravdové dálkové ovládání nebo lego.

A s čím jste si hráli vy? Jaké byly vaše nejoblíbenější hračky?

Zdroj obrázku: aukro.cz, idnes.cz


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

One thought to “Nostalgie – staré hračky”

  1. Ano igracka si pamatuje snad kazdy, super hracka. 🙂 divala jsem se ze se to da stale objednat napriklad z webu efko.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *