Skip to main content

Rybízová šťáva

Letos jsme nechtěli nechat vše na poslední chvíli, jako loni při přípravě ostružinového sirupu, a tak vznikla rybízová šťáva. Recept je obdobný jako u ostružin. Z našich dvou keřů jsme sesbírali 5 kg červeného a 2,5 kg černého rybízu. Tj. letos máme připraveno prozatím 14 litrů (4 l černého, 10 l červeného rybízu) kvalitního domácího sirupu. Ještě nás čekají maliny a ostružiny. Počítám, že bychom letos mohli vykrýt polovinu až tříčtvrtinu roční spotřeby šťávy v domácnosti.

Suroviny (1 dávka)

  • 2,5 kg rybízu nebo kterékoliv jiné ovoce
  • 1,5 l vody
  • 1 kg cukru na 1 l šťávy

Postup

IMGP6883Sběr psát nebudu. Pokud máte čevený rybíz, jde vše rychle a pohodlně. Docela otrava je sbírání černého rybízu. Rybíz lehce opláchneme a zbavíme stopek, případně zbylého listí. Do mísy (kastrolu) přidáme k rybízu vodu – 1,5l na jednu dávku. Lehce rozmačkáme například pomocí šťouchadla na brambory. Následně necháme 48 pod utěrkou (nebo folií) uležet. Po 2 dnech už zbývá jen přepasírovat, přidat cukr a povařit. Ale postupně.

Na přepasírování používáme náš kuchyňský robot Kenwood Chef.  Jeho lis na bobuloviny je dokonalý. Práce s ním je velmi jednoduchá. U rybízu je však potřeba v průběhu práce jej několikrát vyčistit, protože se zanese pecičkami, to však není problém – rozšroubovat, rukou očistit od hrubých nečistot a pod tekoucí vodou dočistit.

Do výsledné šťávy přidáme cukr. Cukru je potřeba přidat podle objemu výsledné šťávy, tj. 1kg na 1 litr šťávy. Zamícháme a následně krátce zahřejeme na 80°C  a při této teplotě šťávu držíme cca 10 minut. Nutné je také sesbírat bílou pěnu. Zbývá naplnit do lahví, které před tím řádně umyjeme a ještě vypláchneme hltem alkoholu. My letos použili whisky. 🙂 Stačí však obyčejný rumíček nebo jakákoliv pálenka.


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

One thought to “Rybízová šťáva”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *