Skip to main content

Recept: Sladký rohlík – makovka, brioška

Vánoce jsou za námi a já se konečně dostal k mému občasnému koníčku – vaření. Nešlo to jinak. Ježíšek mi totiž naježil super knihu Kouzlo kuchyně Čech a Moravy aneb dědictví našich babiček od Romana Vaňka. Mezi svátky jsem stihl pár receptů vyzkoušet a postupně je sem dám, protože se okamžitě staly „našimi“ recepty.

Dnes jsem zkoušel sladké rohlíky – makovky (nebo taky se můžete setkat s pojmem brioška). Jako malý jsem je měl moc rád. Bohužel v poslední době, když si sladký rohlík koupím, mám spíš pocit, že žvýkám umělou hmotu. Jaksi se vytratila chuť. Proto jsem neodolal receptu z knihy  a pustil se do toho. Teda abych si nepřisvojil všechny zásluhy, pomáhala takřka celá rodina – krom Vašíka a Ajši.

Suroviny

(V původním receptu se hovoří o 60g droždí. My měli jen klasickou kostku 42g, takže jsme recept přepočetli. Přepočet je uveden v závorce)

 • 400 ml vlažného mléka (315 ml)
 • 1 kg hladké mouky (0,7 kg)
 • 120 g cukru krupice (84 g)
 • 100 g sádla (70 g)
 • 12 g soli (8,4 g)
 • 60 g droždí (42 g)
 • nemletý mák
 • vejce na potření

Postup

Příprava je geniálně jednoduchá. Všechny suroviny dáme do mísy a lehce promísíme. Následně použijeme robot. Pomocí háku necháme těsto hnít min. 10 min. My použili opětně náš osvědčený Kenwood Chef Premium. Vypracované těsto se nelepí. V případě, že by tomu tak nebylo, přidejte trošičku mouky.

Připravené těsto vyklopíme na lehce pomoučněný vál a rozdělíme jej na 4 (3) díly. Záleží, z jaké dávky jej děláte. Necháme 45 minut pod utěrkou kynout. Po této době z každého bochánku vyválíme kruh o tloušťce max. 4 cm mm. Rádlem na pizzu kruh rozkrájíme na 6 nebo 8 stejných trojúhelníků.

Každý trojúhelník následně srolujeme od širokého konce ke špičce. Špičku nakonec vtiskneme do ruličky, aby nedošlo k rozbalení. Ruličku otočíme vtlačenou špičkou dolů. Položíme na plech a vytvarujeme do podkovy. Konce zamáčkneme k plechu. Rohlíky necháme následně dalších 45 minut odpočívat. Teprve pak rohlíky potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme nemletým mákem.

Troubu rozehřejeme na 160°C a rohlíky pečeme do zhnědnutí cca 15 minut.


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

10 thoughts to “Recept: Sladký rohlík – makovka, brioška”

 1. Cesto vyválame na 4mm
  Ja by som to neprepočítávala, to droždie stačí aj na 600g múky
  Vyzerajú nádherne

  1. aaa chybička se vloudila, díky.
   Nádherné byly, bohužel už nejsou… Ale budou, příprava a pečení je nádherně jednoduché.

  1. Fleurettko, že jsi promlsala celfd den, to by nebyl že1dnfd hředch, ale že jsi mě dtnioula prošmejdit ledničku i Mlsnfd košedček se sladkostmi, to je tedy lumpe1rna! Bohužel jsem ani v lednici, ani v košedčku nenašla nic tak fažasne9ho, co jsi měla v restauraci ty, ale rozhodně už me1m tve9 tipy v die1ři, a hned jak se dostanu do Prahy, zajdu tam a taky si zaře1dedm…mňam!Pohodove9 zakončened neděle a prima ponděled přeje Vivi

 2. Koupila jsem makovky dětem a manželovi k snídani – a nikdo je nechtěl jíst, po ochutnání jsem pochopila proč. Nafouklé drobivé nic s mizernou chutí.
  Tak jsem hledala recept. Napoprvé jsem pekla ještě z poloviční dávky, než uvádíte – a moc se povedly. Podruhé jsem přidala do těsta 1 žloutek a myslím, že byly ještě chutnější. S jahodovou marmeládou, co jsem zrovna dodělala, to byla lahůdka. Dneska zadělávám z kostky droždí a zkusím si pár makovek zamrazit (s mražením rohlíků nemám zkušenost, ale jiní to chválí, tak uvidím). Prostě, recept je výborný – díky za něj:-)

  1. Díky za zprávu. K zamražení jsme se nikdy nedostali. Jakmile je napečeno, z nejedlíků se stávají velcí jedlíci a není co mrazit.

 3. Těsto je výborné. Vyzkoušela jsem z něj makovky a ted se mi tu pečou koláče s povidly a tvarohem. Musela jsem udělat dvojitou dávku. Rodině moc chutná a navíc se těstem perfektně pracuje. Díky za recept.

 4. Peču často a jen se zapráší,díky za super recept.Tak hezký den,já jdu zadělat těsto. 🙂

 5. Dobrý den,děkuji za recept.Houstičky jsou výborné,přidala jsem kousky hořké čokolády a jsou prostě luxusní

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *