Skip to main content

Recept: Domácí šunka

U našich jsem nedávno objevil zajímavý kousek kuchyňského vybavení – lis na šunku. Docela dobře si pamatuji, jak jsme v něm šunku, když jsem byl malý, dělali. Dělali… No nic jiného nezbylo. Řezník velice často zel prázdnotou a tak tenhle malý zázrak dokázal pomoct. Počítám, že starší generace tohle zařízení doma někde hluboko ve spíži najdou. Ty mladší ať hledají u rodičů. Je ale taky možné, že lis koupíte i v obchodě. Nepátral jsem po tom, ale moc bych se nedivil. Některé koupené blafy vydávané za šunku tomu napomáhají. Samozřejmě, lze koupit i kvalitní šunku, jenže ta cenou již připomíná exotické ovoce dovážené přes půlku zeměkoule. Je to smutné, ale je to tak. Pojďme se teď podívat, jak takovou domácí šunku udělat. Na začátek ovšem varuji: nečekejte „šunku od kosti“, taky nečekejte žádná růžovoučká kolečka. Čekejte poctivý kus masa, který nakrájíte na krásná kolečka.

Suroviny:

  • 1 kg masa, nejlépe plecka
  • 2,5 dkg soli (původní recept požaduje rychlosůl, ale tento blaf mi nesmí přes práh)
  • 0,5 lžičky cukru
  • 0,5 dcl vody

Postup:

Z masa odstraníme větší kusy blan. Ty menší necháme, při vaření pouští tuk a ten pak působí jako pojivo. Maso nakrájíme na malé kousky. Velikost je na každém z vás. Větší kusy budou špatně držet pohromadě, u hodně malých celek vzhledově působí rozblemcaně. Je nutné si to vyzkoušet. Vložíme do mísy společně se solí, cukrem a vodou a dobře prohněteme. Sůl se do masa vpije. Nyní už jen zbývá maso naplnit do lisu, uzavřít a dobře utáhnout vrch. Nebojte se to utáhnout pořádně, čím více maso stlačíte, tím méně mezer mezi jednotlivými kousky masa ve výsledku bude.

Vodu v hrnci zahřejeme na 70°C a lis s masem do ní vložíme. Teplotu 70° dodržujeme po celou dobu vaření, což je 2-3 hodiny. Pokud máte kvalitní hrnec, není nutno, aby sporák hořel celou dobu. V moderních hrncích se teplota drží dostatečně dlouhou dobu a tak můžete ušetřit. Vařené maso samozřejmě zmenšuje svůj objem, tj. je potřeba během vaření vrch lisu dotahovat a stále maso stlačovat.

Po dovaření slijte vodu. Pokud máte originál lis, bude voda i po otevření uvnitř. Maso vytlačte ven a … hotovo. Nyní už zbývá jen čerstvý chleba, máslo a vlastní šunku. Můžu říct, že u nás se taková šunka moc dlouho neohřeje. Vždyť i Tomášek to ohodnotil slovy: „Je to moc vynikající.“

sunka9


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

4 thoughts to “Recept: Domácí šunka”

    1. Díky. Ten náš dělal tatík. Ale dříve jsme to zkoušeli s kupovaným a šlo to bez problémů taky. Na celém strojku je důležité utahování.

  1. Doporučuji zkusit medovou šunku – kromě soli přidat také med a vodu trochu rozehřát, aby se rozpustil. Dále je dobré maso do tohoto roztoku naložit den předem, aby získalo „aroma“ 🙂

    1. Uau – díky, vyzkoušíme. Ale tento víkend to nevyjde. Zítra kupuju maso a budem dělat klobásky. Cuketka mě moc navnadil. Po víkendu určitě poreferuju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *