Skip to main content

Králičí paštika

Před nedávnem jsem dostal od tchána králíka a jelikož se králík u nás vyskytuje občas jako nedělní oběd, nedalo mi to a tentokrát jsem králíka místo nedělního oběda použil na paštiku. Na netu a v literatuře jsem dost dlouho hledal recept, který by mě zaujal. Nakonec jsem jej našel a paštiku udělal. Recept si můžete vyzkoušet i vy.

Suroviny

 • 30 g cibule
 • 200 g ořezu z králíka
 • 30 g jablek
 • 2 lžičky soli
 • 3 lžíce sádla
 • 3 lžíce másla
 • 200 g drůbežích jater
 • 2 lžíce portského
 • sklenice na zavaření paštiky

Postup

Nejprve je potřeba si připravit suroviny – cibuli nakrájíme na nahrubo, není třeba ji krájet jemněji, bude mlít. Králičí maso oddělíme od kosti. Pokud koupíte odkostěné tím líp. Následně je nakrájíme na malé kousky 1-2 cm velké. Jablko oloupeme a nakrájíme na kousky, opětně není potřeba nějakého velkého krájení, budou se mlít. Z jater odstraníme případnou žluč, blány, tuk. Propláchneme pod tekoucí vodou a necháme okapat.

1 lžíci sádla rozpustíme v pánvi a nejprve na ni orestujeme cibuli. Následně přidáme králíka a vše osmažíme dozlatova.  Ještě než se dosmaží králík s cibulí, připravíme si mlýnek na maso, ve kterém směs na jemno rozemeleme. Připravenou směs osolíme a dáme zatím bokem.

V pánvi rozpálíme druhou lžíci sádla a opečeme játra společně s jablky. Játra je potřeba opéct tak, aby ještě uvnitř byla syrová. Osmažena velmi rychle. Pánev stáhneme z plotny a přidáme máslo. To necháme rozpustit. Mezi tím si připravíme mixér, ve kterém játra s jablky a máslem rozmixujeme. Přidáme portské a ještě chvíli mixujeme, osolíme zbytkem soli.

Následující krok je důležitý pro jemnost celé paštiky. Směs jater přepasírujeme přes jemné sítko. Tím ze směsi dostanete i ty nejjemnější blány.

Předposledním krokem je smíchání obou směsí dohromady. Paštiky není mnoho, proto není potřeba robot, mícháme ručně. Paštiku naplníme do zavařovacích sklenic. Na uvedené množství budete potřebovat dvě. Sklenicí několikrát klepneme o stůl, abychom dostali ze sklenic přebytečný vzduch. Vrch paštiky zalijeme zbývajícím rozpuštěným sádlem. Zavíčkujeme, vložíme do horké vody  (95°C) a necháme vařit 50 minut. Nakonec necháme zchladit a odležet v lednici minimálně přes noc.

Poznámka

Na celé paštice je nejsložitější vykostit králíka. Maso je u kosti tuhé a není ho mnoho. Pokud máte celého králíka, zbytek doporučuji upéct.

kralici-pastika


Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

2 thoughts to “Králičí paštika”

 1. Dobrý večer Radku, zkusil jsem Váš recept na paštiku z králíka. Měl jsem k dispozici jatýrka z pěti králíků, srdíčka a ledvinky. Paštika je vynikající! Akorát u nás se nepije víno, tudíž Portské jsem nahradil obyčejným levným červeným. Akorát, příště asi nebudu troškařit a dám na toto množství 1/2 cibule a jablka. Ještě jednou díky za recept. S pozdravem Roman Novák-poskytování služeb v lesnictví a profesionální ochraně rostlin (37), otec tří ročního syna. PS: Románkovi moc chutná!

  1. Dobrý den, Romane. Díky, jsem rád že chutná. V minulém týdnbu jsme dělali z králika trošku jinou a byla lepší. Určitě ji tu taky dáme, jen co bude trošku času.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *